Avrupa Birliği Gayet Net Konuştu

Defne Taktak 15.06.2016

"Vizelerin kaldırılabilmesi için Türkiye'nin yapması gerekenler var."

Aylardır gündemimizde olan vize konusu, AB Komisyonu'nun eksik kalan kriterlere ilişkin ara raporunu yayımlamasıyla daha da netleşti. AB, hazırladığı raporda "Türkiye'nin vize serbestisi için hala yapması gereken şeyler var" dedi.

Avrupa Birliği Gayet Net Konuştu

AB Komisyonunun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, rapora dair basın toplantısında; "Bazı alanlarda halen yapılması gereken işler var. Her iki taraf da verdikleri taahhütleri karşılamak için bu işleri yapmalı. Vize serbestisi konusunda Türkiye hala geriye kalan şartları yerine getirmek durumunda. Böylece Türk vatandaşları için vizeler yakında kaldırılabilir. 72 kriterden 65'i yerine getirildi. Bu hedefi (vizelerin kaldırılması) gerçekleştirmek için Türk yetkilileriyle çalışmalar devam ediyor. Türkiye, Türk vatandaşlarına vizelerin kaldırılması için geriye kalan şartları yerine getirme taahhüdünde bulundu. Biz de Türkiye'den bu taahhüde bağlı kalmasını bekliyoruz" dedi.

Avramopoulos, vize serbestisi için nihai tarihin Türkiye'nin şartları yerine getirmesine ve Avrupa Parlamentosu üyelerinin de teklifi onaylamasına bağlı olduğunu belirtti. Teknik düzeydeki görüşmelerin gerçekleştiğini ve AB komisyonunun Türk yetkililerle yakın iletişimde olduğunu da ifadelerine ekledi.

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.