Avro Bölgesi Dağılabilir

Ezgi Özkurt 29.06.2016

Brexit kararının ardından Avro Bölgesinin 12 ay içerisinde dağılma olasılığı arttı.

Avro Bölgesi Dağılabilir

Piyasa beklentilerine ilişkin araştırmalar yapan Sentix’in anketine göre, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliğinden (AB) ayrılma kararının ardından avro bölgesinin 12 ay içerisinde dağılma olasılığı arttı.

Birleşik Krallık vatandaşlarının AB’den ayrılmasına ilişkin beklenmedik kararı, avronun temelini yeniden sert şekilde sarsabilir.

Ankete göre, Holanda için Avro Bölgesi Dağılma Endeksi büyük bir hızla yükseldi. Avro Bölgesi Dağılma Endeksi Hollanda'ya kıyasla çok daha düşük olmasına karşın İtalya ve İspanya'da da artış gösterdi. Yunanistan odakta olmaya devam ederken, Almanya'nın endeks değerleri ise çok düşük seviyede gerçekleşti.

Brexit referandumu yalnızca avronun dağılma olasılığını artırmadı, aynı zamanda diğer ülkelere yayılma riskini de artırdı.

Sentix Avro Bölgesi Dağılma Endeksi, geçen ayki yüzde 12,3 seviyesinden bu ay yüzde 27,2’ye yükseldi. Bu, ankete katılan yatırımcıların yüzde 27,2’sinin Avro Bölgesinin 12 ay içerisinde dağılmasının mümkün olabileceğini düşündüğü anlamına geliyor. Ayrıca, avrodan yeni çıkış adayları da ortaya çıktı.


Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.