AUDI Q6

Cengiz Özer 02.09.2016

Audi Q6, e-tron quattro drive teknolojisini tanıtmaya hazırlanıyor.

Alman otomobil devlerinden AUDI, 2018 yılında tamamen elektrikle çalışan SUV türü otomobili olan Q6’yı satışa sunacak.

AUDI’nin bu modeli R8 (e-tron) modelinden sonra üreteceği ikinci %100 elektrikli otomobil olacak.

AUDI Q6

AUDI e-tron teknolojisini daha önce A3 Sportback modelinde benzin motoru destekli şarj edilebilir hibrit (plug-in hybrid) olarak kullanmıştı. R8’de kullandığı tamamen elektrikli teknolojiyi bu defa da Q5 ile Q7 arasına yerleştireceği Q6 türü SUV otomobilinde kullanacak.

Q6 e-tron, 2015 yılında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilendi. Uzunluk itibariyle Q5, ön görünümü itibariyle Q7’yi oldukça andıran model 2018 yılında satışa çıkacak.

Q6’nın aerodinamiğinde enteresan detaylar mevcut. Kaputun üzerindeki panjurlar hem soğutma sistemi için kullanılırken hem de açılıp kapanan özelliği sayesinde aerodinamiği yol tutuş için en uygun şekilde kullanmakta. Ayrıca bagaj kapağının üzerindeki spoiler ve difüzor altındaki özel kaplama yüzey sürüş anında uzayarak aracın hızını ve yol tutuşunu artırıyor.

Q6, 95 kw/h’lik sıvı soğutmalı bir lityum-iyon bataryaya sahip olacak. Batarya sabit bir yerde değil, aracın tabanına yayılmış olarak bulunacak. Bu batarya ile Q6’nın tek şarjda 500 km’lik bir menzile sahip olması hedefleniyor.

AUDI Q6

Araçta ön ve arka akslarda ayrı ayrı iki elektrik motoru mevcut bulunuyor. Bu iki elektrik motoru toplamda maksimum 370 kw/h (yaklaşık 496 hp) güç üretebiliyor.

Q6, AUDI’nin kullandığı dört tekerlekten çekiş sistemi olan quattro’ya sahip olacak. Bilenler bilir, bu sistemde torsen diferansiyeli mevcuttur. Bu diferansiyel, sınırlı kaydırmalı (limited-slip) bir diferansiyel türüdür. Mekanik kilitleme sistemine sahiptir. Standart diferansiyellerde tekerleklerden birisi düşük sürtünmeli yüzeye denk geldiğinde (örneğin buzlu, kaygan bir zemin) şaft üzerindeki dönme hareketinin tamamı kaygan yüzey üzerindeki tekerleğe iletilir, diğer tekerleğe iletilemez ya da çok az iletilir. Bu yüzden aracın bir tekerleği patinaja düşer. Quattro sistemindeki torsen diferansiyeli ise sahip olduğu mekanik kilitleme sistemi ile tekerleklerden birisi düşük sürtünmeli yüzeye denk gelerek patinaja düşeceği an gücü tekerleklere eşit dağıtarak (yani diferansiyeli kilitleyerek) aracın patinaja düşmesini engeller. Bu ise arazi şartlarında ve özellikle virajlarda yol tutuşta önemli avantajlar sağlar.

AUDI Q6

AUDİ, bu yeni elektrikli SUV’unu Belçika’daki fabrikasında üretecek. Elektrik motorları da bu fabrikada üretilecek. Şu an için aracın fiyatının 60 bin euro civarında olacağı öngörülse de 2018’de satışa çıkana kadar daha ne gibi yenilikler eklenecek yahut aracın görünümünde herhangi bir makyajlama olacak mı, fiyat aralığı değişecek mi, bekleyip göreceğiz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.