Audi A4 Allroad

Cengiz Özer 16.09.2016

Tüm yolların efendisi Audi A4 Allroad, tasarımdan donanıma tüm özellikleriyle karşınızda.

Bu yazımda sizlere gerek teknolojisi, gerek tasarımı itibariyle hayranı olduğum bir otomobilden bahsedeceğim.

AUDI A4 Allroad, ismindeki “allroad”dan da anlaşılacağı üzere tüm yol koşullarında - asfalttan tutun da bozuk arazi yollarına kadar - kullanılabilmesi için tasarlanmış mükemmel ötesi bir otomobildir. Çocuklu ailelerin ihtiyaç duyduğu geniş hacme cevap veren ve özellikle de station vagon ile SUV arasında kalanlar için yapılabilecek en muazzam tercihtir.

Audi A4 Allroad

Neden Allroad?

Bahsettiğimiz geniş hacim tabii ki birinci öncelik. Fakat Allroad’u Allroad yapan ise bana göre AUDI’nin neredeyse yarım asırlık teknolojisi olan “quattro”. Quattro, en basit anlatımla AUDI’ye ait bir “sürekli dört tekerlekten çekiş” teknolojisidir. Bu çekiş sistemi, teknolojisi itibariyle asfalt yolda mükemmel bir yol tutuş sağlarken, bozuk arazi şartlarında da zorlanmadan, tıpkı asfalttaymış gibi yol almanızı sağlayan bir sistemdir. Daha önceki bir yazımda quattro teknolojisinin detaylarından bahsetmiştim.

Şimdi daha farklı özelliklerinden bahsedeceğim.

Motor Seçenekleri

A4 Allroad, temelde iki farklı motor seçeneğine sahip. Biri benzinli, diğeri dizel motor.

Dizel olanı artık herkesin bildiği TDI motor. 6 silindir 3.0 litrelik bu motor 272 beygir gücünde ve maksimum 600 Nm’lik bir tork üretiyor. Bu motora sahip bir A4 Allroad, 0’dan 100’e 5.7 saniyede çıkabiliyor (bunda en büyük pay tabii ki quattro teknolojisine ve şanzımana ait).

Benzinli motor ise FSI (fuel stratified injection) yani katmanlı doğrudan benzin enjeksiyonu sistemine sahip motorun turbocharger ile güçlendirilmesi sonucu oluşan 2.0 litrelik 4 silindirli TFSI motor. Bu motora sahip bir A4 Allroad da 0’dan 100’e 6.1 saniyede çıkabiliyor. Bu motorun maksimum torku 350 Nm, maksimum gücü ise 252 beygir.

Dizel motor daha çok uzun yol ve arazi şartlarında güç ve yakıt ekonomisi isteyenler için tercih sebebi iken, benzinli motor ise daha ziyade spor kullanımı sevenler tarafından ilgi görüyor. Tabii bir de benzinli motora sahip olanın fiyatının dizeline göre biraz daha uygun olması da ayrı bir tercih sebebi olabilir.

Şanzıman

6 ileri manuel şanzıman, 7 ileri S-tronic ve 8 ileri Tiptronic olmak üzere üç farklı şanzıman seçeneği mevcut.

SUV Özelliklerinde Bir Station Vagon

Neden SUV özelliklerinde dedik?

Birinci sebep motor ve çekiş sisteminden dolayı. Oldukça güçlü bir V6 dizel motor ve sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi station vagon otomobillerde yaygın değildir.

İkinci sebep ise tasarımında saklıdır. Şöyle ki A4 Allroad ön görünümü itibariyle özellikle ızgaralarının dikey olması, farlarının geniş ve sivri oluşu ve de ön ve arka çamurluklarının farklı bir malzeme ile dışa doğru genişletilmiş olmasıyla SUV’u oldukça andırmaktadır. Çünkü bu tarz dış tasarımlar genelde SUV’larda görülür, station vagonlarda bulunmaz (Mesela A4’ün farklı bir station vagonu olan A4 Avant’ta çamurluk genişletmesi yoktur).

Konfor Donanımları

A4 Allroad, Audi Drive Select sistemine sahip fakat bu defa yenilenmiş bir biçimde ve farklı fonksiyonlar ile karşımıza çıkıyor. Audi Drive Select sisteminde normalde efficiency (verim), comfort (konfor), auto (otomatik), dynamic (dinamik) ve individual (kişisel) sürüş seçenekleri mevcut idi. A4 Allroad’da buna arazi şartlarında kullanabilmek için geliştirilmiş bir off-road modu da eklenmiş.

Audi A4 Allroad

505 litrelik bir bagaj hacmine sahip A4 Allroad. Arka koltuklar tamamen yatırıldığında ise bu hacim 1510 litreye ulaşıyor.

Elektrikli bagaj kapağı tabii ki standart.

Ön frenler hava kanallı disk frenlerden oluşuyor.

İsteğe bağlı olarak sunulan sanal kokpit özelliği ise kokpitin bana göre en dikkat çekebilecek kısmı. Çünkü sanal kokpit özelliğinde gösterge panelini dilediğiniz gibi kişiselleştirebiliyorsunuz.

Audi A4 Allroad

A4 Allroad station vagonların içinde en beğendiğim otomobil. Gerek dizel motorunun mükemmel gücü, gerek her türlü yol koşulunda sorunsuz kullanımı, gerekse tasarımının çekiciliğinden dolayı SUV ile geniş hacimli station vagon araç arasında kararsız kalanlar için her ikisinin de özelliklerini barındıran mükemmel bir araç.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.