Atlarla Semboller Yoluyla İletişim Kuruldu

Süleyman Okan 26.09.2016

Bir sorun atınıza bakalım o battaniyeyi istiyor mu.

Semboller kullanarak iletişim kurabilen hayvanlar kervanına atlar da katıldı. Aynı kendisinden önce iletişim güçleri keşfedilen primatlar, yunuslar, güvercinler ve diğer hayvanlar gibi, atlar da sembollerle iletişim kurabiliyor. Muhabbet konusu: Battaniye!

Applied Animal Behaviour Science bilimsel dergisinde yayımlanan makaleye göre, araştırmacılar 23 tane binek atını, 10 gün gibi kısa bir sürede, günde sadece 10-15 dakika eğiterek dile getirdi. Hatta egzersiz atlara çok kolay geldi. 14 gün olarak belirlenen eğitim sürecinin tamamlanmasına gerek kalmadan, 23 atın tamamı sembol dilini başarıyla öğrendi.

Semboller yoluyla atlara anlatılan konu, battaniye giyip giymek istemedikleri. Atlar 3 adet sembolü tanımak üzere eğitildi: Battaniyeyi kaldırmak için “battaniyeye hayır” sembolü, battaniyeye dokunmamak için “battaniye kalsın” sembolü ve battaniye örtmek için “battaniyeye evet” sembolü.

Atlar ortalama olarak 11. günde battaniye tercihlerine uyan sembolü seçerek anlatmaya başladı. Tabii diyebilirsiniz, bu tercihlerin rastgele olmadığını, hayvanın hakikaten isteğini açık açık belirttiğini nereden bileceğiz?

Atlarla Semboller Yoluyla İletişim Kuruldu

Atların Tercihleri

Atların gerçekten bize bir şey anlatmaya çalıştığını kanıtlayacak iki gösterge var. Öncelikle, daha hassas ve enerjik olan sıcak kanlı atlar, daha dayanıklı ve sakin olmalarıyla bilinen soğuk kanlı atlara oranla battaniye tercihlerini iletmeyi daha erken öğrendiler. İkinci sebep olarak, atların tercihleri mantıklı seçimlerdi. Yağmurlu ve soğuk günlerde battaniye örttürmeyi seçen atlar, güneşli günlerde battaniyeyi atmayı tercih etti.

Bu deney atların gelişmiş düşünce dünyalarını gösteriyor. Anlaşılıyor ki atlar havanın etkilerini deneyimliyor, battaniyenin kendisini ısıttığını biliyor, soğuk havalarda ısınmayı ve sıcak havalarda serinlemeyi tercih ediyor, sembolleri öğrenebiliyor ve insanlardan semboller yoluyla tercihlerine yönelik taleplerde bulunabiliyor.

Deney atların tercihleri üzerine çalışmak isteyen araştırmacılara yepyeni bir kapı açıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.