Atatürk Havalimanı Saldırısına Dünya Nasıl Tepki Gösterdi?

Defne Taktak 29.06.2016

Dün gece gerçekleşen kanlı saldırı dünyanın tepkisini çekti.

Dün gece Atatürk Havalimanı'nı kana bulayan terör olayına tüm dünya tepki gösterdi.

Atatürk Havalimanı Saldırısına Dünya Nasıl Tepki Gösterdi?

Litvanya ve Letonya, saldırıya ilişkin taziye mesajı yayımladı. Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, Twitter hesabından, “İstanbul’daki havaalanında aşağılık bir terör saldırısı gerçekleştirildi. Türk halkı ile birlikte duruyoruz.” ifadesini kullandı.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Atatürk Havalimanı'ndaki patlamaya ilişkin, Twitter hesabından şunları söyledi: "İstanbul havaalanındaki korkunç saldırıyı kınıyorum ve reddediyorum. Birlik olduğumuz sürece barbarlık baskın gelemeyecek."

Karadaği: "Destekleyeni ve uygulayanı kim olursa olsun bu bir terördür" dedi.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, İstanbul Atatürk Havalimanı’da gerçekleşen terör saldırısını zirve sırasında öğrendiklerini ve bu tür hadiselerin terör tehdidine karşı hep birlikte güçlü bir cevap verilmesi gerekliliğini onayladığını söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun da saldırıyı kınadığını belirterek terörle mücadelede bölgesel ve uluslararası çabaların artması gerektiğini bildirdi. Genel Sekreter Ban, kurbanların yakınları ile Türk halkı ve hükümetine taziye dileklerini sundu. Saldırının sorumlularının tespit edilerek yargı önüne çıkarılmasını umduğunu vurgulayan Ban, terör tehdidiyle karşı karşıya olan Türkiye ile "sıkı dayanışma" içinde olduğunu belirtti. Ban, terör ve aşırılıkçı şiddetle mücadelede bölgesel ve uluslararası çabaların artması gerektiğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen terör saldırısı konusunda, olayla ilgili bilgi almayı sürdürdüklerini söyledi. Kerry, Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen patlamaya ilişkin, “Ne olduğunu ve kim tarafından gerçekleştirildiğini araştırıyoruz. Karşımıza çıkan ilk zorluk devlet dışı, şiddet yanlısı aktörlerle yüzleşmek.” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, üzücü haberi AB ülkeleri yöneticileriyle yapılan toplantı esnasında aldığını ifade ederek, ''Şahsen ve AB ülkeleri hükümet başkanları hepimiz terörün bu yeni sinsi eyleminden dolayı şok içerisindeyiz.'' dedi. Türk halkına seslenmek istediğini belirten Angela Merkel, ''Tüm Türk halkına terörle mücadelede birlik olduğumuzu ve birbirimizi destekleyeceğimizi iletmek istiyorum.'' diye konuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısını şiddetle kınadığını ifade ederek, "Türkiye'de art arda düzenlenen saldırılar ülkedeki durumu daha da zorlaştırıyor." dedi. Fransa Başbakanı Manuel Valls de duygularını Twitter üzerinden bir mesaj paylaşarak ifade etti. Manuel Vallss, "Atatürk Havalimanı'nda yapılan barbar saldırı karşısında dehşete kapıldım. Fransa, terörizme karşı Türklerin yanındadır." dedi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, yine Twitter hesabından açıklama yaptı ve "Terör çirkin yüzünü bir kez daha ortaya koydu." diyerek saldırıyı kınadığını duyurdu.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Pedro Agramunt da Twitter hesabından, "İstanbul'da düzenlenen başka bir saldırı karşısında daha dehşete düştüm. Saldırıyı şiddetle kınıyor, Türk halkıyla dayanışma içinde olduğumuzu belirtmek istiyorum." şeklinde bir mesaj yazdı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıyı kınıyorum. Kalbim, kurbanların aileleri, yaralananlar ve Türk halkıyla beraber." ifadesini kullandı.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Liderler Zirvesi'nin bitiminde düzenlendiği basın toplantısının başlangıcında terör saldırısına değindi. Tusk, "Her şeyden önce bugün İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilemek istiyorum. Böyle zamanlarda bir arada olmalıyız." dedi.

Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders de, mesajında hiçbir şeyin şiddeti meşru gösteremeyeceğini belirtti.

22 Mart tarihinde terör saldırısına hedef olan Brüksel Havalimanı'nın Twitter hesabından da bir mesaj yayınlandı. Yazılan mesajda "Kalbimiz, İstanbul saldırısının kurbanlarıyla. Brüksel, kurbanların ailelerine ve Türk vatandaşlarına en derin başsağlığı temennilerini iletiyor." ifadesi kullanıldı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, "Mısır, İstanbul'da Atatürk Havalimanı'nı hedef alan saldırıyı en sert ifadelerle kınıyor." ifadesine yer verdi.

Kosova Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen patlama haberini üzüntüyle öğrendikleri belirtilirken, böylesine zor dönemlerde Türkiye ve Türk halkı ile dayanışma içinde bulundukları ifade edildi. Açıklamada, ihtiyaç duyulması halinde tüm kurumların yardıma hazır olduğu vurgulandı.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama da Twitter hesabından, "Tanrısız, ümitsiz ve insanlar arasında yeri olmayan kişiler tarafından yapılan barbarca eylem yüzünden kaybolan suçsuz hayatlar için üzüntü duyuyorum." mesajını paylaştı.

Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako da İstanbul'daki terör saldırısını kınadığını ve lanetlediğini vurgulayarak, "Türkiyemizin yanındayız." ifadesini kullandı.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Bass, elçiliğin resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlerin aileleriyle birlikte yas tuttuğunu belirterek, "Yaralılara acil şifa için dua ediyoruz." ifadesini kullandı. Bass, "Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen saldırının dehşeti içindeyiz." mesajını paylaştı.

Avustralya'nın Ankara Büyükelçisi Larsen de Twitter'dan "İstanbul'da korkunç bir terör saldırısı. Avustralya'nın düşünceleri ve duaları saldırıdan etkilenenlerle birliktedir." dedi.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili ve Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, İstanbul'da Atatürk Havalimanı'ndaki patlamadan dolayı şokta olduğunu ifade ederek, Türkiye'ye somut destek verdiklerini bildirdi.

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.