Dünya Edebiyatı Şokta

Oğuz Taktak 18.08.2016

Sadece öz geçmişine bakarak bile ayakta alkışladığımız Aslı Erdoğan gözaltında.

CNN Türk’ün haberine göre, Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde nezarethanesinde tutulan Aslı Erdoğan hakkında savcılık 5 gün boyunca avukat görüş yasağı koydu.

Aslı Erdoğan, avukatı Cihat Duman ile görüştürülmedi. Kimseyle görüştürülmeyen Erdoğan'ın sağlık sorunları da endişe konusu oldu. Düzenli olarak kullanması gereken ilaçlarını alamadığı belirtilen Aslı Erdoğan'ın doktoru Ayşegül Tezgören, "İlaçlarını kullanamaması birkaç günden sonra sorunlara yol açabilir" dedi.

İMÇ TV’nin haberine göre, Aslı Erdoğan, nezarethanede rahatsızlanması üzerine hastaneye kaldırıldı.

Avukatlarının savcılıktan aldığı bilgi: Erdoğan, hastanede tedavisi yapılmasının ardından tekrar İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Terörle Mücadele Şube binasının nezarethanesine götürüldü.

Erdoğan’ın durumunun iyi olduğu öğrenilirken, avukatlarıyla ise henüz görüştürülmedi.

Peki Kimdir Aslı Erdoğan?

Dünya Edebiyatı Şokta

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını CERN'de hazırladı. CERN’de çalışan tek yüksek lisans öğrencisi kadındı. Rio de Janeiro’da başladığı fizik doktorasını yarıda bırakarak yazmayı seçti, iki yıl Güney Amerika’da yaşadı. 1994'te ilk kitabı "Kabuk Adam" yayımlandı.

1997'de Deutsche Welle'in düzenlediği yarışmada Tahta Kuşlar öyküsüyle birincilik ödülü aldı. Radikal gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. “Cezaevleri” yazı dizisinden 1 hafta sonra işine son verildi. "Tahta kuşlar" adlı kitabı, dokuz dile çevrildi. "Mucizevi Mandarin" Fransa'da Actes Sud tarafından basıldı.

Uluslararası basında pek çok övgüyle adını duyuran yazar, Lire dergisince "geleceğin 50 yazarı" arasında gösterildi. 2010 yılında "Taş Bina ve Diğerleri" adlı eseriyle Sait Faik Hikaye Armağanı'nı kazandı. Meet bursunu kazandı. Plastik sanatlarla da ilgili yazarın yurt içi ve yurt dışı pek çok sergide metinleri yer aldı. Özgür Gündem gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

İşte TRT’nin kendisiyle yaptığı röportaj:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.