Asker! Sil Baştan!

İnci Vardar 01.08.2016

Askeri okullar kapatılıyor, Genelkurmay Başkanı ve MİT Cumhurbaşkanı'na bağlanıyor; Türkiye'yi büyük değişiklikler bekliyor.

Cumhurbaşkanı, ATV-A Haber ortak yayınında 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin soruları yanıtladı. Yakın gelecekte, devlet ve askeri yapılanmalarda büyük değişiklikler olacak gibi görünüyor. Konuşmanın satır başları şöyle:

Milli Savunma Üniversitesi kurulacak

"Askeri okullar kapatılacak. Askeri okulların kapatılmasıyla birlikte tüm okullardan, liseler, mesleki okullardan rahatlıkla Harp Okullarına giriş olacak. Fakat Harp Okullarının üzerinde bir çatı oluşacak. Milli Savunma Üniversitesi kurulacak. Milli Savunma Üniversitesinin altında Kara Harp Okulu, Hava Harp Okulu, Deniz olacak. Bütün bunlarla beraber bir şey daha olacak. Kurmay, kıdem bunların hepsi gidiyor. Peki ne olacak? Kara, hava, deniz, buralarda okuyanların hepsi lisans öğrencisi. Lisansüstü, kurmaylık yerine geçmiş olacak."

Jandarma Akademisi kurulacak

"Bu akademi, ciddi bir eleman yetiştirme merkezi haline gelmiş olacak. Bu süreçte bir başka adım ise bütün askeri hastaneler Sağlık Bakanlığına bağlanacak. Sağlık Bakanlığı, buranın işletmesini ve yönetimini tamamen kendisi ele alacak. Tersaneler vesaire bunları biz özel sektör olarak çok daha başarılı bir şekilde yürütme şansına sahip olduğumuz gibi bunu Milli Savunma Bakanlığı aynı zihniyet, aynı kabiliyetle çok daha başarılı bir şekilde yapar ve dört senede, beş senede bir fırkateyn üreteceğiniz yerde bunu gelir iki senede, iki buçuk senede üretirsiniz.

Asker! Sil Baştan!

Genelkurmay Başkanı, MİT, Cumhurbaşkanına bağlanacak

"Onlarla (muhalefetteki partiler) da küçük anayasa paketi eğer gerçekleştirilebilirse, Genelkurmay Başkanı, MİT, bunlar da Cumhurbaşkanına bağlanacak. Böyle bir adımı atacağız. Bu adımları atarsınız. Çünkü biz dünyayla farklı bir yarışın içindeyiz. Zamanla yarışacağız. Bunu başarmamız lazım. Geldiğimizden bu yana bizim özelleştirmede attığımız adımlar ortada. Bunu bu şekilde yürüteceğiz. Buna benzer, şu anda aynı şekilde, askeri yargıda çok ciddi bir değişimi bekliyoruz. Bunların adımlarını atacağız. İnanıyorum ki şimdi son çıkaracağımız paketle birlikte Silahlı Kuvvetlerimiz çok daha güçlü bir hale gelecek."

Kuvvetler birleşiyor

"Şimdi belki bundan sonra Kıyı Emniyeti, Sahil Güvenlik... Bu ikilem de ortadan kalkmış olacak. Böylece kuvvetler ayrılığından buradaki kuvveti birleştirmiş olacağız. Sahil Güvenlik, Kıyı Emniyeti. Böylece çok daha müşterek ve büyük bir güçle denizlerimizi sağlama almış olacağız. Jandarmadaki ciddi bir sayı, yani er, erbaştan, onlarda tenkisata gidilince o azalmış olacak. Tamamen profesyonel kısım orada kalmış olacak. Hareket kabiliyetini şu anda artırıyoruz. İçişleri Bakanlığının hareket kabiliyeti, teknolojik olarak çok daha ileri gidecek. Yatırımlar noktasında oraya çok daha ciddi yatırımlar yapılacak. Silah, mühimmat noktasında çok daha güçlü hale gelecek. Yani terörle mücadelede artık polisimizin, jandarmamızın bu noktadaki gücünü çok daha artıracağız. Bu gücün artmasıyla birlikte terörle mücadelede çok güçlü bir inşallah yani polis, jandarma el ele bu işi yürütmüş olacaklar."

Askeri okullar kapatılacak

"Bugün yeni bir hazırlığı yaptık. Şu anda Sayın Başbakan, Milli Savunma, İçişleri onun çalışmasını yürütüyorlar. Hemen öyle zannediyorum ki bugün, yarın o da Resmi Gazete'de yayımlanacak. O da askeri okullar meselesi. Burada çok büyük önem arz ediyor. Askeri okullar kapatılacak. Askeri okulların kapatılmasıyla birlikte tüm okullardan liseler, mesleki dengi okulları... Buralardan rahatlıkla harp okullarına giriş olacak. Fakat harp okullarının üzerinde bir çatı oluşacak. O çatı da Milli Savunma Üniversitesi kurulacak. Milli Savunma Ünivesitesinin altında Kara Harp Okulu, Hava Harp Okulu, Deniz, bunlar olacak. Fakat bütün bunlarla beraber bir şey olacak. Orada kurmay, kıdem bunların hepsi gidiyor. Kara, hava, deniz, burada okuyanların hepsi lisans öğrencisi. Lisans üstü, kurmaylık yerine geçmiş olacak."

Asker! Sil Baştan!

Bu mücadeleyi terörle mücadelede de devam ettirmemiz lazım

"Sekiz şehit dün verdik. Şimdi bu terör eylemlerini bir kenara koyabilir miyiz, bunu yok farz edebilir miyiz? Bizim şu anda darbe girişimine karşı verdiğimiz mücadeleye bir taraftan da aynı şekilde şu anda terörle mücadelede devam etmemiz lazım. Burada hem darbe hem terörle mücadelede bizim bir ve beraber olmamız lazım. Bu konuda ben inanıyorum ki gerek CHP gerekse MHP, iktidar partisiyle beraber hareket edeceklerdir. Çünkü onların da terörle mücadele konusunda hassasiyetlerini biliyorum. O günkü görüşmede de zaten bunlar açıkça ortaya kondu. Çünkü Türkiye bir terör ülkesi olamaz, bu milleti kimse bölemez, buna muktedir olamayacaklar."

Yeni bir kamu fonu oluşturulacak

"Onlar farklı beklenti içinde ama güçlenmeye devam ediyoruz. Aslında millet sadece darbenin karşısında durmadı. Millet aynı zamanda ekonomiye de el koydu. 'Bu ülke benim' dedi. Dolarlarını bozdurdu. Şu anda yapılan bazı istihbari bilgiler, değişik yerlerden gelen bilgiler, aslında 140 milyar dolar gibi yastıkaltı kaynağın olduğu söylenenler arasında. Gerçekten böyle bir kaynak varsa veya 140 trilyon, bu varsa bunun değerlendirilmesi de çok çok önemli. Şimdi yeniden bir adım daha atılıyor. Yeni bir kamu fonu oluşturulacak. Bu fon içinde özelleştirmede olan kaynaklardan tutun da değişik yerlerde gayrimenkul vesaire bu tür devletin elindeki kaynakların bir fona aktarılması istikametinde bazı adımlar. Şu anda Sayın Başbakan ile müzakere ettiğim ama henüz açıklanmayan bir çok kaynak var. Türkiye bu noktada çok çok iyi konumda. Bütün adımlar atılmak suretiyle bu süreci tetikleyecek gelişmeler var."

Asker! Sil Baştan!

Taksim Meydanı benim içimde kanayan bir yara.

"Bu benim içimde kanayan bir yara. Nedir bu? Mesela, Taksim’de şu anda Taksim Kışlası'nın olduğu yer. Burada tarihi bir eser var. Bunun bütün rölövelerini çalıştım, çıkardım. Burada muhteşem bir eser var. Bu muhteşem eseri biz oraya diktiğimiz anda, şu anda onunla ilgili olarak gösteri, şu bu yapanların hepsi inanın onun önünde gelip resim çektirecekler. Tıpkı Roma’da olduğu gibi.

İki; şu anda AKM, görüyorsunuz bir ucube. Uzun zamandır kullanılmıyor. Ben diyorum ki mimarlarıyla görüşmeleri de arkadaşlarım zaten yaptılar, biz oraya muhteşem bir opera binası hazırlayalım. Türkiye'de şimdi bir opera binamız var, burası işte. Şimdi kongre kültür merkezi biliniyor ama burası operadır aynı zamanda, o özelliğe de sahip güzel bir bina oldu. 2 bin 30 kişilik bir salon ve İstanbul’da da diyoruz bunu yapalım. Çok güzel mimari çalışmalar yapıldı. Oraya da o muhteşem eseri yapalım ve önünden de trafiği kaldıralım Gümüşsuyu’ndan gelip Mete Caddesi'nden, yerin altından Ceylan Oteli'nin oradan çıkışını yapacak şekilde, Taksim Meydanı’nın tamamını tamamen yayalaştıralım. Biz bir de şehrin göbeğinde, eskiden Sultan Ahmet derdik, Beyazıt derdik ama oraları şimdi kullanamadığımıza göre Taksim Meydanı’nı çok daha ferah çok daha huzurlu bir meydan haline getirebiliriz.

Oraya da çok çok güzel bir cuma mescidi inşa edelim ve bu üç eserle Taksim Meydanımızı taçlandıralım. Bundan kimse rahatsız olmasın. Birisi taş kışla, bu bir şehir müzesi veya bir tarih müzesi de olabilir. Müzeyle ilgili orada enstrümanlar satılır veya tarih müzesiyle buna yönelik kitaplar, şunlar bunlar... Buna benzer şeyler satılır. Ama öbür tarafta opera binası çok büyük bir açığı kapayacaktır. Öbür tarafta o ibadethaneyle de bütün orası en hareketli yer... Orada bir mescit çok berbat bir konumdadır, yani yakışır bir şey değil. Bize yakışmıyor, onun orada yapılması da inanıyorum ki oraya çok farklı bir güzellik katacaktır. O mescidin altı da yine gayet güzel bir şekilde ne bileyim kitap evleriyle bunun yanında orada hat, tezhip buna benzer eserlerin de teşhir edildiği, satıldığı belki bir orada sergi salonu falan o tür şeyler de kurulabilir. Böyle bir imkanı orada sağlarsak, Taksim çok daha farklı meydana gelebilir."

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.