Aşk Acısına Bile İyi Gelen Bitki: Aloe Vera

İnci Vardar 04.10.2016

On parmağında on marifet bitki aloe vera ne işe yarar? Aloe vera jeli, kremi, merhemi, içeceği nasıl yapılır? Kapsamlı araştırma ve aşk acısına bile iyi gelen tariflerle karşınızdayız.

Gel ablacım, gel! Evde aloe vera merhemi yap, yanıklarını iyileştir! Portakal suyuyla karıştır, bağırsaklarını çalıştır! Jelini sürüp masaj yaptır, sinirlerini yatıştır!

İşte aloe vera, böylesine faydalı, hayatı güzelleştiren, hakkında şiirler yazılası, üzerine methiyeler düzülesi bir bitki. Aloe vera sarısabır olarak da tanınıyor ve faydaları saymakla bitmiyor. Ama biz kısa kesip bitireceğiz. Siz isterseniz kendi gördüğünüz faydaları yorumlara ekleyin.

Aşk Acısına Bile İyi Gelen Bitki: Aloe Vera

Aloe vera jeli, yaralar ve yanıklar için bire bir

Piyasada aloe vera kremleri, jelleri ve merhemleri bulmanız mümkün. Fakat lüzum yok! Evinizde aloe vera bitkisi yetiştiriyorsanız, bir yaprağını kırıp hafifçe sıkın, yaralanmış ya da yanmış bölgeye sürün. Hemen rahatlama hissedeceksiniz, üstelik iyileşme süreniz ciddi biçimde kısalacak. Ayrıca, mevsimi geçti ama güneşe çıkmadan önce ve güneşlendikten sonra kullanacağınız aloe vera spreyi de cildinizi yumuş yumuş yapacak ve acı veren yanıkları engelleyecek.

Tek başına pek etkili bir tedavi olmasa da selülitleri azalttığı söyleniyor. Kendi adıma buna pek itibar etmiyorum. Düzenli egzersiz, bol su kombinasyonu zaten selülitle savaşırken, aloe vera kremiyle ya da başka bir kremle yapılacak masaj tabii ki işe yarayacaktır.

Yine de denemek isterseniz, masaj için aloe vera jeli hazırlamak çok kolay. Orta boy bir aloe vera yaprağını fileto yapar gibi ikiye bölüp jelini bir kaşık veya bıçak yardımıyla sıyırın, bir kaseye alın. İçine bir çay kaşığı kadar E vitamini ekleyin (aktarlarda kapsül şeklinde bulabilirsiniz). İyice karıştırın. Masaj jeliniz hazır.

Aşk Acısına Bile İyi Gelen Bitki: Aloe Vera

Aloe veranın bir de kremi var.

Hem ucuz hem de sağlıklı bir krem kullanmak istiyorsanız, yine evde yetiştirmekte olduğunuz aloe vera bitkisi devreye giriyor. Bitki yaprağında bulunan jeli çıkardıktan sonra içine çeşitli yağlar ekleyip tamamen amaca yönelik kremler ve maskeler hazırlayabilirsiniz. Cilde iyi gelen yağlardan bu içeriğimizde bahsetmiştik. Faydalı yağlardan istediklerinizi seçin, yarım çay kaşığı kadar miktarı aloe verayla iyice karıştırın, kavanoza koyun. Örneğin mavi anemon yağını pek çok kişi kırışıklarını gidermek için kullanır ama yanma ve tahrişten şikayetçi olur. İşte aloe vera ile yapılan karışım yanmayı engeller.

Aşk Acısına Bile İyi Gelen Bitki: Aloe Vera

Aloe vera içmek ne işe yarar?

Aloe vera mideye ve bağırsaklara iyi gelen bir bitki. Mesela mide yanması, kabızlık ve şişkinlik gibi sorunlar yaşıyorsanız, taze sıkılmış portakal suyunuzu aloe veralı içmeyi deneyin. Tarifi çok basit. Yine evde yetiştirdiğiniz aloe vera bitkisinden orta boy bir yaprak alıp fileto yapar gibi ikiye bölüyorsunuz, jelini kaseye alıyorsunuz. Kaseden iki çorba kaşığı aloe vera jeli alıp blender'a atın, üstüne bir portakalın suyunu ekleyin, isterseniz biraz da su ilave edin. Bu karışımı kahvaltıdan önce içebilirsiniz. Yalnız müshil etkisi yapacağı için tuvalete yakın bir yerlerde olmanızda fayda var.

Aloe vera 18 aminoasit, 20 mineral, 12 vitamin içeren, antienflamatuar, antiviral, antibakteriyel ve antifungal özellikleri bulunan bir bitki. Bağışıklık sistemini koruduğu ve antihistaminik, yani alerji karşıtı etkisinin de bulunduğu söyleniyor. Vücuttaki kolesterol emilimini engellemesi ve trigliserit düzeyini düşürmesi de güzel özelliklerinden bir diğeri. Bu özelliklerinden dolayı aloe vera suyu, kilo vermek ve detoks yapmaya çalışanlar tarafından da sıkça kullanılıyor.

Aşk Acısına Bile İyi Gelen Bitki: Aloe Vera

Tamam, kısa kes! Aşk acısı diyorduk?

Aloe veranın aşk acısına bile iyi geldiğini sadece ilgi çekici başlık olsun diye yazdığımı sanıyordunuz, değil mi? Hayır efendim! Bitki gerçekten de süper kahraman gibi bir şey ve narin gönüllerdeki yangını bir nebze söndürebiliyor! Nihayetinde adı sarısabır ve sabırlı olmayı ondan daha iyi bilen bir bitki olduğundan şüpheliyim.

Kader ağlarını ördü, sevdicekle bozuştunuz, ayrı düştünüz (dağlara taşlara ama olur olur). Hemen aloe vera kremi hazırlayıp cildinizi pamuk gibi yapıyor, jelinizi kapıp masaja koşuyorsunuz. Orada bir rahatlama geldi ama bitmedi! Bir yemek kaşığı limon suyu, bir çay kaşığı bal, bir orta boy bitki yaprağıyla aloe vera saç maskesi hazırlıyorsunuz! Bunu saç diplerinize iyice yediriyor, kepeksiz, pırıl pırıl ve bir o kadar da yumuş yumuş saçlara kavuşuyorsunuz. Doğal güzelliğiniz iyice ortaya çıktı işte, moraliniz de bir parça düzelmiş olmalı. Peki yeter mi? Yetmez! Üstüne küçük bir shot bardağıyla aloe veranızı için, içiniz de temizlensin.

Bütün bu müthiş etkilere rağmen hâlâ arayıp "Seviyorum ulan!" diye bağırmak istiyorsanız, alın bitkinizi karşınıza, biraz konuşun onunla. Günümüzde pek çok kadın evdeki bitkilerini sularken onlarla konuşarak akıl sağlığına mukayyet oluyor. Sizin de on yaprağında on marifet bir bitkiyle dertleşmemeniz için bir neden yok. Ne de olsa aşk dediğimiz, geçici bir akıl hastalığı durumudur ve emin olun, aloe veranın ona da faydası olacaktır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.