Asit Yağmuru Mu Geliyor?

İnci Vardar 27.10.2016

IŞİD'in ateşe verdiği Mişrak Kükürt Tesisi yanmaya devam ediyor. Peki tesisten yayılan zehirli gazlar Türkiye'yi de etkileyecek mi?

Asit Yağmuru Mu Geliyor?

Irak'ta terör örgütü IŞİD'in elinde tuttuğu Musul kentinin güneyinde militanlar tarafından ateşe verilen Mişrak Kükürt Tesisi, 8 gündür söndürülmeye çalışılıyor. Yanan ham kükürdün havaya saçtığı zehirli duman bölgede görev yapan askerler ile köy sakinlerini ciddi bir şekilde tehdit ediyor.

3 kişi hayatını kaybetti


Musul'u kurtarma operasyonunun başlamasından iki gün sonra 19 Ekim'de içerisindeki 50 bin ton ham kükürt stoğunun yer aldığı tesisin IŞİD tarafından yakılması sonucu çıkan zehirli dumanlar etraftaki siviller başta olmak üzere doğayı da tehdit etmeye devam ediyor. Yangın sonucu havaya yayılan zehirli gazlardan şu ana kadar 3 kişi hayatını kaybetti.

AA muhabirine konuşan tesisin başmühendislerinden Salih Osman, 1971 yılından bu yana faaliyet gösteren tesisin ABD'nin Irak'ı işgal ettiği 2003 yılından sonra elektrik kesintilerinden dolayı kapısına kilit vurulduğunu söyledi. O dönemden kalan stoktaki 50 bin ton kükürdün tesisin arka kısmında tutulduğunu belirten Osman, "DEAŞ burayı yaklaşık iki buçuk yıl boyunca elinde tuttu. Irak ordusunun buraya ilerleme kaydettiğini fark edince ateşe verdi" diye konuştu.

Kükürt yangınının yüzde 80'inin kontrol altına alındığını aktaran Awid, yanan ham kükürdün söndürülmesi için önce toprak sonra suyla müdahale ettiklerini ifade etti.

Etkisi Musul bölgesiyle sınırlı değil

Kayyara kasabası ve çevresinde yoğun bir beyaz duman tabakası oluşturan kükürt yangınının kuzeyde kalan Erbil, Duhok ve oradan da Türkiye'ye kadar uzanan geniş bir bölgeyi etkileyebileceği uyarısı yapılıyor. Özellikle havanın rüzgarlı olması durumunda söz konusu zehirli dumanların daha fazla alana yayılmasından endişe ediliyor.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre NASA, zehirli gazın Türkiye'ye doğru ilerlediğine dair bir harita yayınladı ancak NASA'nın web sitesinde Türkiye'de asit yağmuru riski olduğuna dair bir ibare bulunmuyor.

Ancak olayla ilgili görüşüne başvurulan İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Mikdat Kadıoğlu, bu tür kimyasalların toz ve gaz şeklinde havaya karıştığını, yağmurla karşılaştığında oksijen ve hidrojenle birleşerek sülfürik asit, halk arasındaki adıyla ‘kezzap’ olarak yere indiğini belirtiyor ve Mardin, Şırnak ve Hakkari bölgesinde yaşayanları yağmurda kalmamaları ve yağmur suyunu kullanmamaları konusunda uyarıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.