Aşırı Terliyorum Diyenlere Çeşitli Çözüm Önerileri

Ali İhsan Kaya 20.06.2016

Neden terlerdiğimizden ziyade, bunu nasıl önleriz dediğiniz duyar gibi olduk ve sizin için çözümleri sıraladık.

Vücudun su, tuz ve ısı dengesini sağlayan terleme, her ne kadar doğal olsa da istenmeyen bir durumdur. Her şeyin aşırısı sıkıntı olduğu gibi, terlemenin de aşırısı bir sağlık sorunudur. Yazları çok terleme ile alakası olmayan terleme bozukluğunun sebebi metabolizmasal sorunlar, terleme hücrelerinin yanlış çalışması veya beyinden gelen terleme sinyallerinde oluşan bir takım anormallikler olabilir. Günün birinde biri gelir de çok terlemenize laf ederse, onu tıbbi açıklamalar yaparak nakavt edebilirsiniz. Mesela tıp dilinde bu terleme bozukluğu "hiperhidrozis" şeklinde tanımlanmış.

Terlemenize çözüm yolları sunmadan önce, sizi terletebilecek durumları listeledik:

Dilin düğümlenir, konuşamazsın, terlersin.


Bazen biri siniri bozar, terlersin.Bazen de heyecanlanırsın, terlersin.Bazen heyecanına hakim olamazsın, terlersin.Bazense heyecanın sana hakim olamaz, terlemek istersin.Yalan söylemek istemezsin, terlersin.Korkarsın, terlersin.Tabii bunların dışında terleme bozukluklarının sebebi genetik de olabilir, kanser, verem, kalp-damar hastalıkları, felç ve omurilik yaralanmaları gibi hastalıklar da...

Peki terlemeyi önlemek için neler yapmalı?1. Beslenme düzenine dikkat!: Kafein, soğan, sarımsak gibi maddelerin terlemeyi tetiklediği biliniyor. Eğer çok terleyen biriyseniz, bu tip beslenme yerine yeşil sebzeleri tercih etmelisiniz.

2. Vitamin takviyesi: Terlemenin önüne geçmek için dikkat edebileceğiniz diğer bir konu olarak Magnezyum ve B vitamini almalısınız.

3. Su tüketimi: Su her derde deva. Günde 6-8 bardak su tüketmeniz terlemenize merhem gibi olacaktır.

4. Koca karı ilaçları: Bitkisel çözümler ile terlemenizi kontrol altına almanız mümkün. Çeşit çeşit faydası olan bitkilerin bazıları vücudun sıvı dengesini sağlayabiliyor. Bu da direkt olarak terlemeyi azaltıyor.

- Domates, ter bezlerinin çalışmasını düzenler. Sabahları bir fincan domates suyu içilebilir.

- Üzüm, vücudu serin tutmaya yardımcı olur. Günde bir avuç tüketilebilir.

- Sabah ve akşam birer bardak ballı adaçayı veya yeşil çay içebilirsiniz. Bu bitkiler terlemeyi azaltmakla kalmaz, ter kokusunu da önler.

- Terleyen bölgelerinizi her gün elma sirkesi veya karbonat ile yıkayabilirsiniz.

- 10 damla adaçayı yağı, 15 damla lavanta yağı ve yarım bardak içme suyu ile hazırlayacağınız karışımı deodorant olarak kullanabilirsiniz. Karışımı spreyli bir şişeye koyabilirsiniz.

- Sentetik kıyafetler teri tuttuğu için kötü kokuya neden olur. Bu nedenle pamuklu, vücudun hava almasına olanak veren kıyafetler ve tişörtler giymelisiniz.

- Deodorantlar mutlaka temiz koltukaltında kullanılmalıdır, eğer koltukaltlarınız temiz değilse, deodorant bir süre sonra kötü kokuya neden olabilir. Deodorantlar gün içinde kuruyan terin kötü kokusunu maskelemektedir. Bu sebeple içeriğinde alüminyum klorid bulunan deodorantları tercih edebilirsiniz.

- Yanınızda küçük bir talk pudrası taşıyarak gün içinde çok terlediğinizde peçeteyle teri aldıktan sonra kullanabilirsiniz.

Terleme ilgili sıkıntınızı çözdüğümüze göre, size bol hareketli ve çok keyifli anlar diliyorum.

Ali İhsan Kaya


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Ahmet Torleone
super
11.Tem
Beğen(0) Beğenme(0)
Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.