Aşırı Sıcaklarla Başa Çıkmanın Yolları

İrem Çamarası 01.08.2016

Havaya bakılırsa, bu yaz hepimiz eriyerek yok olacağız… Peki, erimek istemiyorsak, bunun için neler yapmalıyız?

Fazla sıcak herkesin sinir sistemini bozduğu gibi sağlık açısından da büyük sorunlar meydana getiriyor. Baharın ferahlatıcı havasından sonra gelen aşırı sıcaklar ise hepimizin günlük hayatında büyük problemlere neden oluyor.

Aşırı Sıcaklarla Başa Çıkmanın Yolları

Aşırı sıcaklar hangi ülkeyi nasıl etkiledi?

Mesela güzeller güzeli ülke olan Kanada’nın Ottawa şehri genellikle dondurucu soğuk, hatta yaz aylarında bizimle kıyaslanmayacak şekilde ılık rağmen, sıcaklar nedeniyle geleneksel maratonlarını iptal edecek duruma gelmişler. Yine Rio’da ise bu duruma benzer şekilde olimpiyatlara katılacak sporcuların sıcaklar yüzünden zorluklarla karşılaşacağı söyleniyor. Tabii ki Türkiye’de durum biraz daha farklı ve yine başka hiçbir yerde göremeyeceğimiz manzaralarla karşılaşıyoruz. Adana’da güneşe ateş edenlerle, sıcaktan şaftı hepten kayıp önüne gelene çatanlarla Türkiye yine farkını ortaya koyuyor.

Peki, aşırı sıcaklardan nasıl korunacağız?

  • Güneş ışınlarının yeryüzüne dik geldiği 10.00 - 16.00 saatleri arasında mümkün olduğunca sokağa çıkmamaya özen gösterin. Özellikle tansiyon ya da kalp hastalığı gibi bir rahatsızlığınız varsa ciddi bir şekilde sıcaktan korunmanız gerektiğini unutmamalısınız.
  • Su içmek kadar, soğuk bir duş almak da sizi fazlasıyla rahatlatacaktır. Eğer gün içinde sık duş almak için müsait olamıyorsanız soğuk su ile başınızı ve boynunuzu ıslatabilirsiniz.
  • Güneş kremi sürmeden, koruyucusuz dışarı çıkmamaya özen gösterin. Sıcaklar sadece sizi bunaltmakla kalmayıp cildinize de zarar verir. Cilt lekelerinden korunmak için güneşlenmeseniz bile dışarı çıkarken mutlaka koruyucularınızı sürün.
  • Ağır yiyecekler ve aşırı tatlılardan uzak durun. Hem sıcak hem de aşırı tatlı yüklemesi sizi bayılacak dereceye getirebilir.
  • Koyu renk giysiler yerine açık renk ve terletmeyen giysileri tercih edin. Hem rahatlığınız hem de güneş ışınlarını kendinize çekmemeniz açısından kıyafet oldukça önemli.

Yazı, güneşi, denizi ve tatili hepimiz seviyoruz. Fakat aşırı sıcak havalarda önlemlerimizi almadığımız takdirde, sonuçları tahmin ettiğimizden de kötü olabilir. Bu yüzden siz de bu sıcak havalarda kendinizi korumayı ihmal etmeyin.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.