As, Bayrakları As!

Elif Durgun 10.10.2016

On milyonlarca insanın takip ettiği CS: GO Dünya Şampiyonası'nı Türkiye kazandı!


A Milli Futbol Takımımızın, İzlanda ile oynadığı Dünya Kupası Grup Eleme maçı sporun ana gündemini oluştursa da, dün başka bir alanda Türkiye adına alınan şampiyonluk birçok sporseverin radarın kaçmadı.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da gerçekleşen 2016 Counter Strike: Global Offensive Dünya Şampiyonası’nı dünya üzerinde yine milyonlarca e-spor hayranlı ilgiyle takip etti.

İçlerinde milli takımımızın da olduğu 8 ülke takımının katıldığı ve 6 Ekim’de başlayan turnuva Electronic Frag organizatörlüğünde gerçekleşti. Rakiplerimiz İsveç, Danimarka, Fransa, Kanada, Singapur, Arjantin ve Tunus’tu.


Çağatay Sedef (DESPE), Can Dörtkardeş (XANTARES), Buğra Arkın (Calyx), Engin Küpeli (MAJ3R) ve Ahmet Karahoca (paz)’dan oluşan takımımız, turnuvanın ilk gününde Fransa’yı 16-9; Danimarka’yı 16-12; Tunus’u da 16-3’lük skorlarla mağlup etti.

Galibiyetlerine ikinci günde de devam eden ekibimiz, Singapur’u 16-1; Arjantin’I 16-2; İsveç’i 16-12 ve Kanada’yı da 16-7 yenerek grup aşamasını lider tamamladı.

Çeyrek finalde, Tunus’la eşleşen Türkiye 2 maç üzerinden oynanan turu 2-0 kazandı. Yarı finalde ise milli takımımızın rakibi Fransa oldu ve ekibimiz bu turu da 2-1’le geçti.

Dün akşam oynanan final karşılaşmasında ise Türkiye ile Arjantin ekibi karşı karşıya geldi. Turnuvada yaşanan bazı aksaklıklar yüzünden, final serisi bo5 yerine bo3 formatında yapıldı ve ilk maç de_train haritasında oynandı. Maça hızlı başlayan Arjantin, 11-0’lık bir skor yakalasa da millilerimiz üst üste kazandıkları raundlarla durumu 13-13’e getirdi. İlk maçı 16-14 kazanmayı başaran Türkiye, de_overpass haritasında oynanan ikinci maça da tutuk başladı. Bu maçı 16-5 kazanan Arjantin, durumu 1-1’e getirmiş oldu.

Serinin son maçı ise de_cbble haritasında oynandı. Final oyunun çok dikkatli oynayan Türkiye, bu maçtan aldığı 16-8’lik skorla 2016 CS: GO Dünya Şampiyonu oldu.

Türk oyuncular, ‘dünya şampiyonu’ ünvanı dışında 50 bin dolarlık ödülün de sahibi oldu.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.