Artık Onların Da Bir Bayrağı Var

Mehmet Berkay Önen 24.08.2016

Amnesty International bayraksız yarışanlar için bayrak tasarladı.

Üç gün önce gerçekleştirilen görkemli bir kapanış töreni ile sona eren 2016 Rio Olimpiyatları yerini büyük bir sessizliğe bıraktı. Kazanılan madalyalar, kaybedilen müsabakalar ya da Amerikan yüzme takımının Brezilya polisi ile arasındaki sürtüşmeler olsun, Rio da diğer tüm olimpiyat şehirleri gibi zihnimizde iyi kötü bir iz bırakmayı başardı. Fakat Rio’yu diğer tüm olimpiyatlardan ayıran bir nokta var; o da ilk defa bu sene herhangi bir ülkenin bayrağı altında yarışmayan sporcuların mülteci takımını temsil etmesi. Dünyanın dört bir yanında yaşanan acılardan kaçarak ülkelerini terk etmek zorunda kalan mültecilerden oluşan bu olimpiyat takımı medya organları tarafından bayraksız olarak anılıyordu.

Artık Onların Da Bir Bayrağı Var

Amnesty International, 2016 Rio Olimpiyatları etkinliklerinde 5 halkadan oluşan olimpiyat bayrağı altında yarışan mülteci takımı için yeni bir bayrak tasarladı. Uzun yıllardır insan hakları ihlalleri konusunda uluslarası ölçekte çalışmalar yapan Amnesty International tarafından mülteciler için gerçekleştirilen bu hamle, sadece bir bayrak tasarlamakla da kalmadı. Bayrağın yanısıra bir ulusal marş bestelenmesini de sağlayan sivil toplum kuruluşu, mülteci sorununa çözüm bulabilmek için bütün iletişim kanallarını aktif olarak kullanmaya çalışıyor.

Tasarlanan yeni bayrak henüz Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından geçerli olarak kabul edilmiş olmasa da birçokları tarafından desteklenen bu talebin yakın zamanda karşılanacağı düşünülüyor. Turuncu ve siyah renklerden oluşan mülteci bayrağının hikayesi ise oldukça üzücü. Şimdilerde Amsterdam’da yaşayan ve Suriyeli bir mülteci olan Yara Said tarafından tasarlanan bayrak, renklerini can yeleğinden alıyor. Huzur ve barış içerisinde bir hayata göç edebilmek için botlara doluşan ve açık sularda hayatını kaybeden insanlara dikkat çekmesi için seçilen bu renkler, bir sonraki olimpiyatlarda mültecilerin bayrağı olarak kabul edilir mi bilemiyoruz ama gönül ister ki o vakte kadar hiç mülteci kalmasın ve bu konu da kendiliğinden çözülmüş olsun.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi için: Amnesty International

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.