Ardı Ardına Yangın Haberleri

İnci Vardar 14.08.2016

Her gün yeni bir orman yangını haberi geliyor, Türkiye'nin ciğerlerinden bir parça daha eksiliyor.

Ardı Ardına Yangın Haberleri

Bugün İstanbul Maltepe'de, saat 16.00 sularında yangın çıktığı ve hâlâ kontrol altına alınmaya çalıştığı haberi geldi. Başıbüyük'te, ormanlık alanda çıkan yangınla mücadele devam ediyor.

Ancak bu, son bir hafta içinde Türkiye'nin farklı bölgelerinden gelen yangın haberlerinden sadece biri.

8 Ağustos'ta Pendik'teki Aydos ormanında çıkan yangın, 1 saatlik çalışmayla söndürüldü ancak 4 hektarlık alan kül oldu.

Daha dün, Muğla'nın Ula ilçesindeki ormanlık alanda, henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. 8 saatlik çalışma sonucu kontrol altına alınan yangında, içinde üç evin de bulunduğu 100 hektarlık alan yandı.

Bugün saat 15.00 sıralarında Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine bağlı Ocaklı Köyü yakınlarında bir tarım arazisinde çıkan yangın, genç çam ağaçlarıyla dolu ormanlık alana da sıçradı. Bu yangını da kontrol altına alma çalışmaları devam ediyor.

Ardı Ardına Yangın Haberleri

Şimdiye kadar Gazetemsi'de de orman yangınlarına pek çok kez, içimiz acıyarak yer verdik. DHA ise, bu haberlerin yanı sıra, Antalya'da son 10 yıl içinde meydana gelen yangınları haber yapmış. Rakamlar gerçekten üzücü ve endişe verici.

Habere göre Antalya'da son 10 yılda 1929 orman yangınında 24.809 hektarlık alanın zarar gördüğü belirtiliyor. Yana ormanlık alanlar yeniden ağaçlandırılmış ve genel kanının aksine inşaatlara peşkeş çekilmemiş, farklı bir amaçla kullanılmamış.

Eminim şu satırları okuyan herkes ormanlar konusunda duyarlıdır, aranızda ''Ağaçlar gitsin, yerine bina yapılsın'' diye düşünen tek bir kişinin olduğunu sanmam. Peki, sadece bu yangınlara üzülmek yerine ağaç diksek ya da en azından ağaç dikimine destek olsak nasıl olur?

Hem ülkesini ne kadar sevdiğini demokrasi nöbetlerinde gösterenler hem de Gezi'deki ağaçları korumaya çalışanlar, hatta bu iki mücadele için de sokağa çıkmamış olan ancak Türkiye'yi en az onlar kadar sevenler, hemen şimdi TEMA'ya ufak da olsa bir bağış yapsalar, birkaç yıl içinde daha rahat nefes almaya ve sıcaklardan bu kadar etkilenmemeye başlarız bence.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.