Archeval’ın Katmanlı Tuvalleri

Amanda Aman 26.08.2016

O tuvalin üzerinde gördüğüm bir kredi kartı mı?

Alex Archeval kendi kendini yetiştirmiş bir çağdaş portre ressamı. Akrilik boyaları sadece tuval üzerine değil, kredi kartı ve fırçalar gibi alışılagelmedik malzemeler üzerine de uyguluyor.

Archeval’ın Katmanlı Tuvalleri

Seattle'da yaşayan 1986 doğumlu sanatçı Alex Archeval, genellikle ahşap boya fırçaları gibi etraftan bulduğu objeleri tuvalin üzerine yapıştırarak başlıyor çalışmaya. Fikir, duvarın önünde duran ve boyandığı için duvarın içerisinde duruyormuş gibi algılanan bir kamyon gördükten sonra aklına gelmiş.Tuvallerin içerisine gömülü bu objeler sanatçı için hayatta üstesinden gelmek zorunda kaldığımız engelleri temsil ediyor. İşin boyutlarını tuvalin üzerinde yer alacak obje belirliyor. Renkler cesur, canlı ve sıcak.

Archeval’ın Katmanlı Tuvalleri
Archeval’ın Katmanlı Tuvalleri

Archeval birbirinden ayrı duran elemanları sanki her zaman birliktelermişçesine yan yana getirmeyi çok iyi beceriyor. Kolajımsı tuvallerinde subjektif ilişkiler ve biçimsel paralelliklere dayanan, mantıksal kriterlere uymayan formlar geliştirmeye özen gösteriyor. Birbiri ile örtüşen soyutlama ve sürrealizmden besleniyor. İzleyicinin kişisel bağlantılar kurmasını sağlamayı hedefliyor. Sanatın amaçlarından biri de bu değil mi zaten?

Archeval’ın Katmanlı Tuvalleri

Miami, Los Angeles, Seattle ve Washington’da 30'dan fazla solo sergiye ve grup sergisine katıldı. Aynı zamanda grafik tasarım ile uğraşıyor; logo, kurumsal kimlik, ambalaj, poster ve web tasarımı yapıyor. Sanatçı Seattle’da Artificial Gallery adlı bir galeriye sahip.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.