Aquafaba: Yumurtaya Darbe

Amanda Aman 25.07.2016

Hayat size nohut veriyorsa, siz de aquafaba yapın.

Aquafaba, fasülye ve nohut gibi baklagillerden elde edilen sıvı gıda. Aqua, Latince su anlamına geliyor, faba ise fasülye. Daha önce tanışmış olabilirsiniz; tüketime hazır konserve nohut kutularının dibinde kalan sıvı ya da pişirdiğiniz baklagil yemeğinden arta kalan su da aslında bir nevi aquafaba.

 Aquafaba: Yumurtaya Darbe

Pişirme işlemi sırasında suya karışan nişasta, protein ve suda çözünebilen diğer bileşenleri sayesinde jelatinimsi, yoğun ve oldukça besleyici. Protein oranı yumurta akının onda biri kadar. Proteinleri metabolize edemeyen bazı bünyeler, yumurta bazlı gıdaları aquafaba sayesinde tüketebiliyor.

 Aquafaba: Yumurtaya Darbe

2015 yılında yazılım mühendisi Goose Wohlt tarafından keşfedilmiş. İsmi veren de kendisi. Wohlt ve eşi, Fransız aşçı Joel Roessel’in vegan beze yapımı videosunu izledikten sonra yumurtanın yerini tutacak mükemmel vegan bileşenin arayışına başlamışlar. Buluşları medyada yankı uyandırmış, aquafaba pek çok bar ve restoran menüsünde yer alıyor.

 Aquafaba: Yumurtaya Darbe
 Aquafaba: Yumurtaya Darbe

Hiçbir tür hayvansal gıdanın yer almadığı vegan mutfağı için kurtarıcı nitelikte; çünkü tatlı veya tuzlu pek çok yemek tarifinde yumurta akı yerine kullanılabiliyor. Mayonez, tereyağ, peynir, dondurma, makaron ve daha birçok yemekte kullanımı giderek yaygınlaşıyor. En iyi aquafaba, nohut ve beyaz fasulyeden elde ediliyor. Gracies Madre’nin yetenekli barmeni Jason Eisner’e göre yumurta ve aquafabanın lezzet açısından hiçbir farkı yok. Tek fark koku: Yumurtanın ıslak köpek gibi koktuğunu söylüyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.