Apple'ın Yeni Ürünleri Dünyaya Tanıtıldı

Mehmet Berkay Önen 08.09.2016

iPhone 7'den AirPods'a kadar, 7 Eylül'de gerçekleştirilen geleneksel Apple etkinliğinde tanıtılan her şey burada.

Apple'ın her sene Eylül ayında düzenlediği yeni ürün lansman toplantısı bu sene, 7 Eylül Çarşamba günü San Francisco'da gerçekleştirildi. Teknoloji dünyasının her sene iple çektiği etkinliğin öncesinde, çıkması planlanan yeni ürünler ile ilgili spekülasyonlar ayyuka çıkmış olsa da dün itibariyle tüm dedikodulara bir son verilmiş oldu. Şimdi gelin dün Apple neleri tanıttı hep beraber bakalım.

Apple'ın Yeni Ürünleri Dünyaya Tanıtıldı

Yeni iPhone 7 ve iPhone 7 Plus

Apple'ın dün duyurduğu ürünler arasında en çok ilgi çekeni şüphesiz iPhone 7. Her sene çok büyük değişikliklere uğrayarak devrimsel yeni bir ürünle karşımıza çıkacağını düşündüğümüz Apple bu sene de küçük değişiklikler yaparak iPhone 7'yi piyasaya sürdü. Fakat Apple'a haksızlık yapmamak da lazım. iPhone severleri mutlu edecek birçok yeni özelliği de eklemeyi unutmayan şirket en büyük sorunlardan birine de çözüm getirerek 16 GB kapasiteli iPhone'u satıştan kaldırmış durumda. Zira, iPhone gibi yüksek hafıza gerektiren bir telefonun 16 GB'lık versiyonu çoğu kişi için yetersiz kalıyordu.

iPhone 7 su geçirmez... gibi.

IP67 standartları dahilinde suya karşı dayanıklılık da kazanan iPhone 7'yi artık yağmur altında da korkmadan kullanabileceksiniz. Fakat hemen heyecanlanmayın. iPhone 7 su altında kullanılamıyor. Kamera sisteminde de büyük yeniliklerine giden iPhone 7'de 12 MP gücünde bir arka kamera 7 MP gücünde de bir ön kamera bulunuyor. Artırılmış görüntü sabitleme mekanizması sayesinde, özellikle hareketli nesneleri çekerken büyük avantaj sağlaması beklenen bu yeni kameranın ne kadar başarılı olduğunu ürün piyasaya çıktıktan sonra hepimiz göreceğiz. iPhone 7'de bir önceki nesil iPhone'a göre %25 daha parlak bir ekran bulunuyor. Ayrıca yeni nesil A10 Fusion çip ile piyasaya sürülecek olan ürünün işlem gücünün iPhone 6'ya göre 2 kat artırıldığı da söylenenler arasında. Bütün bu iyileştirmelere rağmen pil ömründen ödün vermediğini belirten Apple, bugüne kadar sunulmuş en uzun pil ömrünün iPhone 7'de olduğunu da belirtiyor.

Kulaklık çıkışı yok

Onlarca yıldır kullandığımız 3.5 mm'lik klasik kulaklık çıkışını bir çırpıda yok eden iPhone 7'de artık sadece lightning portu bulunuyor. Eğer yakın zamanda büyük yatırımlar yaparak kendinize bir kulaklık aldıysanız ne yazık ki bunu iPhone 7'niz ile hemen kullanamayacaksınız. Bunun için ya bir adaptör satın almalı, ya lightning port üstünden çalışan bir kulaklığa geçiş yapmalı ya da kendinize bluetooth üstünden çalışan kablosuz bir ürün almalısınız.

Apple'ın Yeni Ürünleri Dünyaya Tanıtıldı

Apple Watch Series 2

Apple'ın dünkü etkinliğinde tanıttığı bir diğer ürün de Watch Series 2. İlk seri Apple Watch ile umduğunu bulamayan Apple'ın ikinci seri ile tüketicileri yakalaması bekleniyordu. Ama anlaşıldığı kadarı ile ikinci seride neredeyse hiçbir özellik eklemeden tekrar piyasaya sürülen bu ürün, Apple'a yine istediği başarıyı sağlayamayacak gibi duruyor. Bir önceki versiyona göre sadece işlemci, su geçirmezlik ve GPS takibi konularında iyileştirmeler yapılan Apple Watch Series 2 sanki yeni ürün duyurmuş olmak için piyasa sürülmüş gibi hissettiriyor. Tek cümleyle açıklamak gerekirse, artık yüzerken de Apple Watch'ınızı kullanabilir, yeni GPS sensörü ile de dünya üstünde nerede olduğunuzu daha yüksek hassasiyetle öğrenebilirsiniz. Hepsi bu kadar.

Apple'ın Yeni Ürünleri Dünyaya Tanıtıldı

AirPods

Apple'ın dün gerçekleştirilen etkinliğinde tanıtılan belki de en etkileyici ürün AirPods isimli yeni kablosuz kulaklık olarak görülebilir. Kulaklık çıkışını yok eden Apple yeni geliştirdiği bu kulaklık ile kullanıcılarına farklı bir müzik dinleme ve telefonla konuşma deneyimi sunmak istiyor. Klasik Apple kulaklıklarının kablolarının kesilip biraz da ağırlaştırılmış halleri olarak düşünebileceğimiz bu yeni ürün, kendine özgü şarj kutusu ile beraber geliyor. Kutunun içerisindeyken şarj olabilen kulaklıklar 5 saate kadar müzik dinleme ve konuşma imkanı veriyorlar. Piyasada birçok kablosuz kulaklık bulunmasına karşın bu kadar küçük bir formda üretilen kulaklık sayısı oldukça az. 30 saate kadar pil süresi sunabilen ürünlerin halihazırda piyasada olduğunu düşünürsek Apple'ın bu konuda ciddi bir rekabetle karşı karşıya kalacağı kesin gibi.

Apple'ın dün gerçekleştirdiği etkinliği izlemek ve yeni ürünlerin lansmanlarını incelemek isterseniz sizi buradan alalım.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.