Apandisit Belirtileri

Özge Kaya 06.10.2016

O karın ağrısı apandisitin işaretçisi mi? Endişelenmeli misiniz yoksa bir ağrı kesici alıp ağrının dinmesini mi beklemelisiniz? Bu yazımızda apandisitin belirtilerini anlatacağız.

Apandisitin belirtilerini daha iyi tespit etmek için önce apandisin yapısını anlamakta fayda var. Apandis, kalın ve ince bağırsakların birleştiği noktanın yakınında yer alan kese şeklindeki yapıya deniyor ve aslında günümüz insan vücudunda pek de bir işe yaramıyor.

Apandisit ise bu işlevsiz organın bünyenin başına açtığı beladan başka bir şey değil. Kısacası apandisit, apandisin tıkanması nedeniyle şişmesi ve iltihaplanmasından kaynaklanan bir karın ağrısı ve hızla tedavi edilmesi gereken bir hastalık.

Apandisit şüphelerinde en kısa sürede bir doktora başvurmak oldukça kritik, zira acilen tedavi edilmezse apandis patlayabilir ve içindeki iltihap vücuda yayılarak çok daha ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Peki, apandisitin belirtileri neler? Madem bu kadar acil teşhis edilmesi gerekiyor, o karın ağrısının apandisitten kaynaklanıp kaynaklanmadığından nasıl emin olacağız?

Apandisit Belirtileri

Bu sorunun ilk yanıtı doktorların bile apandisit teşhislerinden kolay kolay emin olamadığı yönünde. Apandisit belirtileri safra kesesi, gastrit gibi farklı rahatsızlıkların belirtileriyle benzeştiği için kolay teşhis edilemez. Hatta apandisit ameliyatlarının yaklaşık %10-15’inde sapasağlam bir apandisitle bile karşılaşılabiliyor.

Karın Ağrısı

Apandisitin ilk belirtisi elbette şiddetli karın ağrısı. Göbek civarında başlayan ağrı zaman içinde karnın sağ alt bölgesine iner. Bu ağrı, bölgeye parmakla dokunulduğunda, bastırıldığında ya da yürümek, gülmek gibi hareketler sırasında şiddetleniyorsa apandisit şüphesi artar. Karın ağrınızın nedeninin apandisit olduğundan şüpheleniyorsanız cenin şeklinde kıvrılarak uzanmayı deneyin, bu şekilde yattığınızda ağrı hafifliyorsa gerçekten de apandisitle karşı karşıya olabilirsiniz. Doktora gidin.

Bulantı

Karın ağrısına eşlik eden mide bulantısı da apandisitin habercisi olabilir.

Kabızlık

Şiddetli karın ağrına eşlik eder. Apandisit hastaları tuvalete çıkamaz.

İştahsızlık

Apandisit vakalarının çoğunda görülür ancak karın ağrısının yanında çok sözü edilmez.

Ateş

Apandisit hastalarında çok şiddetli olmasa da ateşte yükselme görülebilir. Apandisit ilerlerse ya da apandis patlarsa şiddetlenebilir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.