Antioksidanlar vs Serbest Radikaller

Ali İhsan Kaya 29.04.2016

Nedir bu antioksidanlar ve serbest radikaller? Ne işe yarar? Hangi besinler antioksidan açısından daha zengindir? Merak ediyor musun? Oku o zaman Bıyıklı!

Antioksidan, diğer adıyla yükseltgeme önleyici, yağların oksidasyonunu yavaşlatan madde demek. Oksidasyon ise oksijenin etkisiyle yağ asitlerinin çift bağlarının parçalanarak oksitlenmesi olayı. Daha sade bir dille anlatacak olursak; oksidasyon, hücrelere zarar veren serbest radikallerin oluşmasına neden olan kimyasal bir süreç. Peki ne zararı var bu serbest radikallerin? Serbest radikaller, fonksiyon bozukluğu, mutasyon ve kansere yol açıyorlar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek kanserle mücadele etmek için antioksidan açısından zengin besinler tüketmek şart. Korkmayın, gün içinde farkında olsak da olmasak da bolca bu besinlerden tüketiyoruz. Daha bilinçli tüketmek için güçlü antioksidanları ve bulunduğu besinleri daha yakından tanıyalım istedik.


C Vitamini


Gripten korunmak için almamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Burada değinmeyeceğimiz birçok yararının yanı sıra, cildimizi genç tutmakta da oldukça etkili. Nerede mi bulunur? Turunçgiller, kivi ve kuşburnu…


E Vitamini


E vitamini konusunda içinizi ferah tutabilirsiniz. Neredeyse yediğimiz her şeyde bir miktar bulunur ve eksikliği en az hissedilen vitamindir. E vitamini kullanımının bağırsak kanseri riskini büyük oranda azalttığı yapılan deneylerle kanıtlanmış. Deriye sürmek de cilt kanseri riskini azaltıyormuş. Vitaminlerin anası diyenleri bile duyduk. E vitamini açısından zengin besinlerden sadece bazılarını sizinle paylamak istiyoruz: Zeytinyağı, ayçiçeği yağı, badem, tereyağı, kırmızı et, balık, ıspanak, brokoli, muz, buğday, tohumlu besinler, soya fasülyesi yağı, arı sütü, ceviz, marul, tere, kereviz, maydanoz, lahana, mısır yağı, mısır ve yulaf…


Likopen


Domateste bolca bulunan Likopen, oldukça popüler bir kanser karşıtı, aynı zamanda güneşten koruyucu özelliği de olan antioksidanmış. (Bizden de duymuş olun!)


Selenyum


Hücre çoğalmasına yardım eden, göz, kalp, karaciğer, saç ve tırnak sağlığımız için önemli bir element olan selenyum, ton balığı, pisi balığı, karides, dana karaciğeri, somon, ceviz, ay çekirdeği, hindi ve dana eti ile tam tahıllarda bulunuyormuş. Tüketiniz, tükettiriniz!


Çinko

Büyüme, gelişim, bağışıklık sistemi, nörolojik fonksiyon ve üreme fonksiyonlarında önemli bir yere sahip olan çinkoyu alabilmek için kırmızı et, beyaz et, istiridye, midye, süt ürünleri, yumurta, badem, ceviz gibi besinleri tüketebilirsiniz.


Demir

"Demir eksikliği varmış!" cümlesini bolca duymuşsunuzdur diye tahmin ediyoruz. Bu grubun içinde yer almamak için kırmızı et, beyaz et, sardalya, ıspanak, bezelye, çilek, karpuz, yulaf ve domates tüketebilirsiniz mesela.


Bakır


Mantar, bakliyatlar, kuru meyve, avokado, soya ve daha saymakla bitiremeyeceğimiz bir ton besinde bolca mevcut.


Her şeyi de editörlerden beklemeyin azizim!

Her şeyin fazlasının zarar olduğunu söyleyerek, tüketmeniz gereken antioksidan miktarını da araştırmanızı öneririz. Sağlıcakla kalınız!


Ali İhsan Kaya


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.