Antidepresan Çiçek Günebakan

Olgu Alibeygil 06.07.2016

Görünce neşelendiren ayçiçeklerinin çekirdekleri de mutluluk veriyor. Hem antioksidan hem de antidepresan etkili çekirdeklerin yağı da başarılı bir biyodizel.

Bu kadar güneş odaklı olup da kendisine “ayçiçeği” denmesi hakkında ne hissediyordur bilmem ama ben biraz içerliyor, bu neşeli çiçeklere “günebakan” demeyi tercih ediyorum. Çekirdekleri ise ayrı bir dert. Başladı mı bitmeyen çitleme eylemi, sivilce yapar korkusu, hele çitleyen ben değil de yan balkondaki komşu, çay bahçesindeki kalabalık aile ise sesi... Yağının da gerçekten yararlı olup olmadığından emin olamıyorum. Baktım bayağı kafamı kurcalıyor, günebakanlar ve çekirdekleri hakkında bir araştırma yaptım. Çekirdeğinin faydalarından sivilce mitine, yağının kullanım şeklinden çiçeklerin tarihçesine kadar ilginç bilgiler edindim.Ayçekirdeğinin Faydaları:

Ayçekirdekleri magnezyum, selenyum ve yüksek oranda E vitamini içeriyor. Fitesterol ismi verilen bitki alkolü açısından da zengin olan ayçekirdeklerinin tüketiminin ciddi faydaları var:

 • Meğer ayçiçekleri doğal antidepresanmış. Sinir kasılmalarına engel olan magnezyum seviyesi bedende ne kadar dengedeyse, depresyon riski de o kadar azalıyor. Ayçekirdeğinin içeriğindeki magnezyum aynı zamanda astım, yüksek tansiyon, migren ataklarına iyi gelip damarları genişleterek kalp krizi ve felci önlemeye yardımcı oluyor. Sağlıklı kas, kemik gelişimi, krampların önlenmesi, yorgunluğun azalmasına da etki ediyor. Yani çekirdek çitleme eylemi ne kadar rahatlatıcıysa, içeriği de o derece huzur verici ve sağlıklı.
 • Selenyum, kanser önleyici mineral olarak biliniyor. Araştırmalar, selenyum seviyesiyle kanser arasında ters orantı olduğunu ortaya çıkarmış. Selenyum aynı zamanada tiroid hormonunu dengeliyor. Ayçekirdekleri, DNA onarımına yardımcı ve güçlü bir antioksidan olan bu mineral açısından da zengin.
 • Ayçekirdeklerinin bir diğer hediyesi E vitamini. Yağda çözünen bu antioksidan vitamin de hücre zarlarını koruyor, vücuttaki iltihabı azaltıyor, bağırsak kanseri ve diyabeti önlüyor. Aynı zamanda E vitamini damar duvarlarını koruyup tıkalı damarları açtığı için kalp hastalıklarını engellemekte birebir. E vitaminin cilde iyi geldiği ve cilt hücrelerinin yenilenmesine çok yardımcı olduğu da biliniyor.
 • Ayçekirdeğinin içerdiği fitosterol vücuttaki kötü kolesterolün düşürülmesine de çok yardımcı. Bağışıklık sistemini koruyan doymamış yağlar, ihtiyacımız olan vitaminlerin kolay çözünmesini ve hormonların dengesini sağlıyor.

Bu faydalara sahip diye avuç avuç yemek de çok mantıklı değil. Kararında tüketilmezse vücutta fazla yağ birikmesine neden olur.

Çekirdek çitlemek sivilce yapar mı?

Sivilce oluşumuna neden olan şey, cilt gözeneklerinin yeterince temizlenmemesi yüzünden cildin altında biriken yağların kabarması. Eğer ayçekirdeğini de kararında yer, cildimizi düzenli ve özenli temizlersek bu sorunla karşılaşmıyoruz.Ayçiçek yağı masum mu?

Çok ısıtılırsa değil. Yani kızartmalarda kullanıldığında faydadan çok zarar getiriyor. Çoğu bitkisel yağ gibi ayçiçeği yağı da fazla ısınınca trans yağa dönüşüyor. Çekirdeği gibi yağının da soğuk olarak bile az tüketilmesinde fayda var. Ayçiçek yağı cilt temizliğinde ve iyileşmeyen yaralar için harici olarak da kullanılabilir. Ayrıca bence en mantıklısı, bu yağı biyodizel olarak kullanmak.Günebakanlar Hakkında İlginç Bilgiler:

 • Günebakanların ana vatanı Kuzey Amerika imiş. Amerikan yerlileri tarafından bolca kullanılan bu çiçekler İspanyol tüccarlar tarafından Avrupa'ya taşınmış. Endüstriyel üretimini ilk gerçekleştirenler ise Ruslar.
 • Her dalda tek bir çiçek yetişir ama tek bir günebakanın sarı yaprakları aslında ayrıca birer çiçektir.
 • Merkezdeki çekirdeklerin spiral formasyonu, her sayının, kendisinden önce gelen iki sayıyla toplanarak oluşturduğu fibonacci dizilimindedir.
 • Amerikan yerlileri çiçeklerinin yapraklarını demleyerek göğüs ağrılarını gidermek için kullanırmış.
 • Tohumları 2012’de Amerikalı astronotlar tarafından uzaya götürülmüş. Bakalım neşeli neşeli açacaklar mı...
 • Çiçekleri radyasyonu emme konusunda çok başarılı. Japonya’daki Fukushima nükleer faciasından sonra yayılan radyasyon emilimi için milyonlarca günebakan dikilmiş.
 • Simsiyah olan çekirdekleri yağ, çizgili olanları ise yemek için kullanılır.
 • Çekirdeklerin yağı bol enerjili bir biyodizel olarak kullanılabilir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.