Antibiyotikler Tarih Olabilir Mi?

Ece Soylu 06.06.2016

Tüm virüsleri yok edecek buluş, hayata geçmek için viral olmayı bekliyor.

Kendisini doğduğundan beri bir ‘bilim ineği’ olarak tanımlayan Todd Rider, vücuda zarar vermeden virüslerden kurtulmanın bir yolu olabileceğini düşündü. Bilindiği üzere, virüs savar olarak kullandığımız en iyi silahımız, "antiviral" olarak bilinen ilaçlar ve hedef virüsleri yok etmede başarılı olsalar da vücuttaki sağlıklı hücrelere zarar verme konusunda da oldukça yetenekliler.


Todd'un fikri ile yola çıkan ekibi, uzun süreli bir araştırmadan sonra, DRACO (Double-stranded RNA (dsRNA) Activated Caspase Oligomerizer) adını verdikleri bir tedavi yöntemi geliştirdiler. Bizim domuz gribi olarak tanıdığımız H1N1 virüsünden aşırı ateşle kendini gösteren dang virüsüne kadar geniş bir yelpazede yaptıkları denemeler sonucunda başarılı sonuçlar elde ettiler. Bu deneyler sonucunda DRACO yönteminin, kalp, böbrek ve karaciğerin de aralarında bulunduğu insan hücrelerinde etkili olduğu ortaya çıktı. Ayrıca farelere enjekte ettikleri ölümcül düzeydeki grip virüsünün tedavisinde de etkili oldu. Bu sonuçlar ile virüs tedavisinde önemli bir buluşa imza atıldığını söyleyebiliriz. Yöntemin bir diğer güzel yanı ise, virüs ayrımı yapmadan etkili oluyor olması. Yani hangi tür virüs olduğuna bakmaksızın hedef virüste işe yarıyor.


Sağlıklı bir insan hücresinde yaşamsal kalıtım maddesi olan çift sarmal yapılı bir DNA ile tek sarmal yapılı RNA bulunuyor. Virüslü hücrelerin büyük bir kısmında ise RNA’yı eşlenmiş halde görüyoruz. Bu farklılık, virüslü hücrenin tespit edilmesinde önemli bir rol oynuyor. DRACO çift RNA’ya sahip hücreleri tespit ederek, hücrelerin kendini eşlemesine ve diğer hücrelere sıçramasına fırsat vermeden kendilerini imha etmelerini sağlıyor. Ancak buradaki kilit nokta, DRACO’nun sadece çift RNA’lı virüsler üzerinde etkili olması. Çift RNA barındırmayan virüsleri tanıyamıyor. Sevindirici olan kısım ise, insana bulaşabilen virüslerin neredeyse tamamı RNA eşleyerek kendini belli ediyor.


Gelin görün ki, insanlık tarihinde yeni bir çağ başlatmaya aday bu buluş yeterli finansal desteği bulamadığı için hayata geçirilemiyor. Projenin ilk aşamalarında devlet kurumları tarafından desteklenen proje, bugünlerde herhangi bir destek bulamıyor. Büyük şirketler, elle tutulur bir ürün ortaya çıkana kadar erken dönem araştırmalara katkıda bulunmak istemiyorlar. Dr. Ben Barnes, TechInsider'a verdiği röportajda, sistemin barbarca olduğunu belirtiyor ve "Bir yatırımcı veya ilaç şirketi bu işe kaynak sağlamadan önce ilacı yapmanız, etkinliğini kanıtlamanız ve son olarak kurdelesini de takıp para kazandıracak bir ürün olarak sunmanız bekleniyor" diye ekliyor.

Todd Rider da çareyi crowfunding’de buldu. İnternet üzerinden toplamaya çalıştığı bağışlarla projesini devam ettirmeyi planlıyor. Destek vermek isterseniz, site üzerinden online bağışta bulunabilirsiniz.


Ece Soylu


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.