Antibakteriyel Sabunlar ABD'de Yasaklandı

Süleyman Okan 05.09.2016

Antibakteriyel sabunların yarardan çok zararı olabilir.

Bir ürün alacaksanız, daha etkilisini tercih etmez misiniz? Önünüzde iki sabun varsa, birisi mikropların %99.9’unu öldürdüğünü iddia ediyorsa, ötekisi ise babaannenizin külçe kalıp sabunuysa, eliniz daha derin temizleyen sabuna gitmez mi? Gidiyorsa talihinize küsün. Çünkü yıllardır yapılan araştırmalarda normal sabundan daha etkili olduğu kanıtlanamayan antibakteriyel sabunlar, sonunda ABD’de yasaklandı. Amerikan Resmi Gazetesi’nde yayımlanan karar ile, artık son tüketiciye antibakteriyel sabun satışı yasaklandı.

Antibakteriyel Sabunlar ABD'de Yasaklandı

Antibakteriyel sabun nasıl yapılır?

Antibakteriyel sabunlar, normal sabunlara çeşitli ek kimyasal maddeler eklenerek yapılıyor. Özellikle triklosan ve triklokarban gibi maddeler eklenerek sözde kuvvetlendirilen bu sabunlar, sıvı ve kalıp sabun şeklinde satın alınabiliyor. Bu son karar ile birlikte, ABD’de bir yıl içinde antibakteriyel sabunların marketler ve eczanelerde satışı yasaklanacak. Sadece hastaneler ve bakımevleri antibakteriyel sabun kullanabilecek. Karar antibakteriyel mendiller ve jelleri kapsamıyor.

Antibakteriyel sabun satışının yasaklanmasının başlıca sebebi, üreticilerin kullandığı iddiaların yanıltıcı olması. İddianın aksine, antibakteriyel sabunlar normal sabunlardan daha hijyenik değil. Laboratuvarda, mükemmel şartlar altında özenle seçilen bakterilerin %99.9’unu öldüren sabunlar, mesela normal tuvaletlerde baştan savma bir biçimde kullanıldığında sadece %46 ile %60 arası bir başarıya anca erişiyor. Kendini sebepsiz yere güvende hisseden insan ise, elini yıkarken gerekli özeni göstermeyebiliyor.

Antibakteriyel sabunların normal sabundan daha çok bakteriyi öldürme iddiası geçerli olsa dahi, bu daha sağlıklı bir yaşam anlamına gelmiyor. Mesela 48 haftalık bir araştırma gösteriyor ki, elini antibakteriyel sabunla yıkayan ve normal sabun ile yıkayanlarda tespit edilen enfeksiyon seviyeleri arasında bir fark yok. Yani boşu boşuna çevreye ekstra kimyasal yayıyoruz.

Antibakteriyel Sabunlar ABD'de Yasaklandı

Antibakteriyel sabun zararlı mı?

Fakat, iş antibakteriyel sabunların zararlarına gelince, orada normal sabun ile arasındaki fark bir anda belirginleşiyor. Yapılan hayvan testlerinde triklosanın hormonal dengesizlik yarattığı biliniyor. Bu insanlarda aynı etkiyi yaratıyor mu bilmesek de elimizi antibakteriyel sabunla yıkadıktan sonra o triklosan lavabodan akıp gidiyor ve bir şekilde eninde sonunda doğaya karışıyor. Hatta işlem gören lağım artıkları gübre olarak da kullanıldığı için, dönüp dolaşıp yediğimiz yemekler yoluyla triklosan tekrar vücudumuza girebiliyor.

Ayrıca, çok antibiyotik kullanımının çok daha güçlü mikroplar yaratması gibi, çok antibakteriyel sabun kullanmanın da benzer etkileri olmasından korkuluyor. Çok hızlı evrim geçirip tehditlere karşı direnç kazanabilen bakteriler, biz onlar üzerinde baskıyı artırdıkça kuvvetleniyor. Bizi daha sağlıklı yapmayan antibakteriyel ürünleri gereksiz yere kullanıp çevreye yaydıkça, mikropların güçlenmesine, iyice savaşılamaz hale gelmesine sebep veriyoruz.

Sonuç olarak, suya ve sabuna dokunduğunuz sürece, hangi sabuna dokunduğunuz fark etmiyor. Daha hesaplı ve çevreye zarar vermeyen geleneksel sabunlar antibakteriyel sabunlar kadar etkili. Hem ucuz olan ürünü seçerek paranızı cebinizde tutup hem çevre dostu olmanız mümkün.

Antibakteriyel Sabunlar ABD'de Yasaklandı

İnsanları korkutarak, her dokundukları yüzeyden bulaşan milyonlarca öcü mikrop hikayesiyle ürküterek ürün satmak muhakkak etkili bir yöntemdi. Artık bakım firmaları başka taktiklere yönelmek zorunda. Ben %100 doğal, organik sabun reklamlarında bir artış bekliyorum, siz?

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.