Antalya Uluslararası Piyano Festivali Başladı

Ezgi Özkurt 22.09.2016

Antalya Uluslararası Piyano Festivali, ünlü sanatçı Zhang Zuo’nun konseriyle başladı. Festivalde 'Barış ve Kardeşlik' mesajı verildi.

Antalya Uluslararası Piyano Festivali Başladı

Bu yıl 17’ncisi düzenlenen Antalya Uluslararası Piyano Festivali, ünlü sanatçı Zhang Zuo’nun konseriyle başladı. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, festivalin Antalya’ya hayırlı olmasını diledi.

Festivalin açılışı Zhang Zuo konseriyle gerçekleşti

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 17’nci Antalya Uluslararası Antalya Piyano Festivali, Expo Antalya Kongre Merkezi’nde başladı. Dünyaca ünlü piyanist Zhang Zuo’nun konseriyle başlayan festivale, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve çok sayıda sanatsever katıldı. Festivalin açılış konuşmasını yapan Bakan Nabi Avcı, “Mesaj ortamın kendisidir, dolayısıyla zaten ortam da sözünü veriyor. Hıncal Uluç dışında hiçbiriniz buraya, ‘Kültür ve Turizm Bakanı gelse de dinlesek’ diye gelmediniz. Kimi dinleyeceğinizi, beklediğinizi de biliyorum. Sanatçılarla aranıza girmeyeceğim. Festivalin hayırlı olmasını diliyorum. Emeğe geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

'Barış ve kardeşlik' mesajı verildi

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de geçen yıl Kasım ayında G-20 Zirvesi’nde dünya siyasetinin liderlerini ağırladıklarını, bu gün de piyano devlerini ağırlamanın heyecanını yaşadıklarını söyledi. Müziğin bütün insanlığın tek ortak dili olduğunu vurgulayan Türel, “Piyano dünyada her zaman barış ve kardeşlik için çalınır. Bu yıl 17’ncisi düzenlenen festivalimizi demokrasi için kendini feda edenlere, geride kalanlara ve çocuklarımıza ithaf etmek istiyorum” diye konuştu.

Festivalin açılış konserini veren dünyaca ünlü piyanist Zhang Zuo, şef Gürer Aykal’ın yönetimindeki Akdeniz Filarmoni Orkestrası’yla dinleyenlere müzik ziyafeti sundu. Müzik tarihine damgasını vuran eserleri seslendiren Zhang Zuo, konserin sonunda ayakta alkışlandı.

Konserin ardından Bakan Avcı, şef Gürer Aykal’a plaket ve çiçek verdi.


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.