Anne ve Babaların İnternet ile İmtihanı

Sercan Sarıkaya 31.08.2016

Big Brother’ın gözü üzerimizde mi bilemem ama anne ve babalarımız bizi izliyor.

Anne ve Babaların İnternet ile İmtihanı

Anne ve babaların “evladım bi’ kardeşini ara ben anlamıyorum şu cep telefonundan” dediği günler çok geride kaldı. Big Brother’ın gözü üzerimizde mi bilemem ama anne ve babalarımız bizi izliyor. Olay artık Facebook’la da sınırlı değil, her yerdeler. Instagram, Twitter, Whatsapp… Altın gününden Snap atan anneler var. “Baba ben Merveler'de kalacağım” diyen kızına “varınca konum at” diyen babalar var.

İnternette “annelerin Facebook’la imtihanı” gibi içerikler olsa da benim bu mevzuya uyanmam, annemin Whatsapp gruplarını görmemle oldu. Bir gün telefonuna üst üste bildirimler geldi, “hayırdır?” dedim. Meğerse akrabalarla kurdukları bir Whatsapp grubuymuş. Grubun adını ifşa etmeyeyim şimdi, gruba dahil etmedikleri biri okursa tatsızlık olur. Ama grubun adını çok güzel koymuşlar. Mesela “Yusuf’un Torunları” diyelim grubun adına. Yusuf dedeleri değil, dedenin dedesi. Daha çok kişi dahil olabilsin diye ne de güzel düşünmüşler. İşte kapsayıcılık budur, annem ve akrabalarını örnek almalı bu ülke.

(Çok önemli not: Buradan sonrası annemlerin grubuyla ilgili değil.)

Biraz araştırmacı yazarlık yaptım ve ‘Whatsapp akraba grupları’ gerçeğini ortaya çıkardım. Telefonda konuşma, evde toplanıp dedikodu yapma bitmiş. Haber akışı bu gruplardan sağlanıyor. Grupta olmayanların dedikodusu da yapılıyor tabii.

GÜL

- Leyla hamileymiş.

AYDAN

- Yok düşürdü o.

BELKIS

- Sevtap’ın kocası aldatıyormuş.

GÜL

- Dostuna ev açmış.

AYDAN

- Dostunu da başka kadınla aldatıyormuş.

Grup sayısı artıkça kimin hangi grupta olduğu unutulabiliyor. Bu da büyük dramlara yol açabiliyor.

SEVTAP

😭

GÜL

😱

BELKIS

Allah’ından bulsun inşallah.

AYDAN

Amin.

GÜL

Amin.

Anneler sosyal medyada da anne gibiler. Merhametli, samimi, sevecen… Instagram’da arkadaşınla jetski üzerinde fotoğraf paylaşırsın “Fazla hız yapma çocuğum, saçını kurutmayı da unutma sonra boynun tutuluyor. Ömer annesine selam söylesin” der. Annelerin favorisi Whatsapp, Facebook ve Instagram.

Babalar daha ziyade Twitter ve Facebook kullanıyor. Gönderileri çok sık olmamak kaydıyla beğeniyorlar. Whatsapp ve Instagram’a daha mesafeliler. Haberleri Twitter’dan takip edip Facebook’tan okey oynuyorlar. İşte bu yüzden, bir kahvehanenin önünden geçince içim sızlıyor. Daha önce babalarla dolu olan masalar artık boş. Çünkü babalar batağı, okeyi evde oynuyor, gazetelere telefondan bakıyor. Buradan Gazetemsi okuru kahvehane sahiplerine sesleniyorum: Bunun bir çözümü var! Öncelikle kahveye internet bağlatın. Müşterilerin aynı masada oturup birbirleriyle telefondan, kağıt ya da okey oynayabileceği bir sistem kurun. Hem taş dizme, taş çalma derdi de olmaz. Babalar evde oynamak yerine yeniden kahveye gelecektir.

Babamın internetle ilişkisi telefonla sınırlı değil. Android'li bir TV aldık ona. Kaçırdığı dizileri sonra izliyor. Yabancı dizilere sardı iyice. Dizi öneriyorum, IMDB’den puanına bakıyor, 8’in altındaysa izlemiyor. 720p ile 1080p arasındaki farkı biliyor. Adil kullanım kotası dolmasın diye 1080p’de fazla dizi izlemiyor.

Yazdıklarım daha ziyade benim gözlemlediklerim. Twitter'da aforizmalar patlatan anneler de vardır, Snapchat kullanan babalar da. Onlar da çağa ayak uyduruyor kendi meşreplerince. Her yazılanı çok ciddiye almasalar keşke...

Anne ve Babaların İnternet ile İmtihanı

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.