Anksiyete Bozukluğunda Kadınlar Tehdit Altında

Ece Soylu 15.06.2016

Yapılan araştırmalara göre; kadınlarda anksiyete bozukluğunun görülme olasılığı erkeklere oranla 2 kat daha fazla.

Anksiyete bozukluğu, sürekli kaygılı ve endişeli bir ruh haline sahip olmaya dayalı psikolojik bir rahatsızlık. Kaygının boyutu arttıkça da hissedilen, farklı seviyelerde gözlenen korkuya dönüşüyor ve kendini toplumdan soyutlamaya kadar uzanan ruhsal bir çöküntü başlıyor. Psikolojinin bedensel rahatsızlıklar üzerindeki etkisi de göz önünde bulundurulduğunda; anksiyetenin sadece ruhsal boyutlu zararlarını değil, bedensel rahatsızlıkları tetikleyici özelliklerinin de değerlendirilmesi gerekiyor.

Kalp rahatsızlıklarından kansere kadar birçok hastalık, hatta doğurganlık bile anksiyeteden etkileniyor. Kadınların erkeklere oranla daha fazla risk altında olduğunun kanıtlandığı araştırmalara göre, 35 yaş altı genç yetişkin nüfus da bir diğer risk grubunu oluşturuyor. Yaşam koşullarının değişimi ve gelecek kaygısındaki artış da tüm gruplarda geçmiş yıllara göre hastalığın görülmesinde ciddi bir yükselişe yol açtı.

Anksiyete Bozukluğunda Kadınlar Tehdit Altında

Anksiyetenin kadınlarda görülme riskinin erkeklere oranla yüksek olması biyolojik farklılıklara dayandırılıyor. Cambridge Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre; evrimsel gelişim farklılıkları en önemli sebeplerden biri olabilir. Evrimsel süreçte dişiler, bulundukları ortamı kollayan, yerleşik düzeni koruyan özellikte gelişmişlerdir. Bu nedenle, mevcut düzeni bozacak muhtemel tehditleri düşünerek, sürekli dikkatli hareket etmişlerdir. Bu evrimsel gelişim, kadınların bin bir senaryo yazma yeteneklerinin de kaynağı aynı zamanda. Erkekler ise evrim sahnesinde avcı ve toplayıcı rolünü üstlenmiştir. Avlarını yakalamak ve kendilerini korumak için sürekli dikkat kesilmeleri gerekmiştir. Bu durum da erkeklerin daha çok bulundukları an içindeki koşullara odaklanma yeteneğinin gelişmesine neden olmuştur. Buna bağlı olarak, gelecek kaygısı ve geleceğe dair olası riskler ise erkeklerin ilgi alanlarına pek girmez.

Anksiyete Bozukluğunda Kadınlar Tehdit Altında

Beyin yapısındaki farklılıklar da anksiyete risk faktörünü etkileyen bir diğer başlık. Söylenenlere göre, beynin iki lobu arasındaki iletişimi sağlayan bölge kadınlarda daha gelişmiş bir yapıda. Bu nedenle kadınlar çoklu zamanda düşünmeye daha meyillidir. Sürekli geleceğe dair tahminlerde bulunmak da kaygı seviyesini artırıyor. Bir diğer faktör ise hormonlar. Hormonsal farklılıklardan dolayı kadınlar erkeklere göre daha duygusal yapıdadır. Bu durum da daha çabuk endişeye kapılma olasılığını artıran bir diğer faktör.

Anksiyete Bozukluğunda Kadınlar Tehdit Altında

Anksiyete, farklı düzeylerde gözlenebilen bir hastalık. Herkesin zaman zaman endişeye kapıldığı, kaygılandığı dönemler olmuştur. Kısa süreli, şartlara göre gözlenen bu endişe hali insan psikolojisinin normal bir sonucudur. Ancak kronikleşen kaygı durumları ve korkuya dönüşen endişeler, tedavi edilmesi gereken bir hastalığın işareti olabilir.


Ece Soylu


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.