Amsterdam’dan Sıkılanlara Alternatif Rota: Utrecht

Hayran kalınacak güzellikteki şehir!

Amsterdam’a yaptığım ziyaretlerden birinde kalacak yer bulamayınca, couchsurfing’den tanıştığımız, bizi son anda evine kabul eden misafirperver arkadaşımızın yanına Utrecht’e gittik. Amsterdam’ın özellikle son senelerde çok fazla turist akınına uğraması ve bu turistlerin yadsınamayacak bir çoğunluğunun Türk olmasından dolayı biraz sıkılmaya başladığımı hissetmiştim ve bu yüzden Utrecht ilaç gibi geldi. Yolunuz Hollanda’ya düşerse, alternatif bir rota olarak Utrecht çok ideal bir şehir. Hem Amsterdam’da olan her şey burada da var, hem daha küçük ve ucuz hem de öğrenci şehri.

Amsterdam’dan Sıkılanlara Alternatif Rota: Utrecht

Utrecht Hollanda’nın 4. büyük şehri. Amsterdam’daki kanallardan çok daha güzellerine sahip ve mimari olarak birbirlerine çok benziyorlar. Buraya Amsterdam’dan tren ile 25 dakika gibi bir sürede ulaşmanız mümkün. Hollanda’nın her yerinde olduğu gibi burada da yerli halk ulaşımını bisikletle sağlıyor. Ama tabii ki turistler için halk otobüsleri de mevcut. Sık sık ve her yöne otobüs var.

Utrecht zaten çok büyük bir şehir olmadığı için şehri gezmek iki günden fazla sürmeyecektir. Ama gördüklerinize hayran kalacağınız kesin. Burası da öğrenci nüfusunun fazlalığından dolayı oldukça canlı bir şehir.

Amsterdam’dan Sıkılanlara Alternatif Rota: Utrecht

Şehre tepeden bakmak için, şehrin simgesi olan Dom Kulesi ile gezmeye başlayabilirsiniz. Tepeden bakıldığında bu şehir bir masal şehri gibi, hatta adeta bir maket gibi görünüyor. Bu kulenin tepesine çıkmak için 465 basamak tırmanmanız gerekiyor. Ama karşılaştığınız manzara, verdiğiniz çabanın hakkını veriyor kesinlikle. Kulenin ait olduğu kilisenin avlusu da mutlaka görülmeli. Kendinizi Hogwarts’da gibi hissedeceğiniz harika bir bahçesi var.

Eğer Hollanda size de yel değirmenlerini çağrıştırıyorsa, Molenpark’ta şehrin tek gerçek yel değirmenini görmeniz mümkün. Kanal kenarındaki yürüyüşlerinizi parkta dinlenerek sonlandırabilirsiniz. Zaten ülkenin geri kalanında da olduğu gibi parklara, yeşile ve doğaya doyacağınız bir şehir burası.

Amsterdam’dan Sıkılanlara Alternatif Rota: Utrecht

Bunların yanında, eğer müze severlerdenseniz Dick Bruna Huis’e gidebilirsiniz. 40 dile çevrilmiş çizgi kahraman Tavşan Miffy’nin yaratıcısı tasarımcı/yazar Dick Bruna’nın evi müzeye dönüştürülmüş.

Ve tabii ki kanallarla dolu bir şehirde kanal turlarına çıkmanız da mümkün. Sadece sokaklarında yürüyüp kaybolurken bile sizi kendine aşık edecek bir şehir olduğu için, zaten küçük de olduğundan, yavaş yavaş ve uzun uzun yürüyüşlerle şehri kendi kendinize keşfetmeniz de çok kolay olacak.

Amsterdam’dan Sıkılanlara Alternatif Rota: Utrecht

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.