Amerikan Halkının Biraz Rahatsız Olduğunu Gösteren 10 “Amerikan” Filmi

On Dakika Ara Ekibi 05.10.2017

Sanat yaşamdan besleniyorsa, kabul edelim, adamlarda biraz tuhaflık var. Hiç alt metinlere girmeden, aşırı sığ inceliyoruz.

1. American Hustle (2013)
Kolay yoldan zengin olmak için pek de kolay olmayan işlere bulaşılan bu filmin en deli karakteri kesinlikle Jennifer Lawrence’ın canlandırdığı Rosalyn. Hayli manik bir karakter olan Rosalyn’in oje kokusu tutkusu, eğer Amerikan olmasaydı onu tinerci çocuğa dönüştürecekti.


2. American Sniper (2014)
Amerikalı dediğimiz insan savaşa gider, pek çok hayat kurtarıp kahraman olur, evine döner ama kafa bir kere gitmiştir artık. Gözü eşini, çocuklarını, konu komşuyu görmez, obsesif bir ruh haline girer. Bu konuda o kadar çok film yaptılar ki, tüm Amerikan askerlerinin rahatsız olduğuna inanmaya başladık.


3. American Beauty (1999)
Pedofiliye koşan yetişkin adam, gay olduğunu mümkün mertebe gizleyen maço baba, sinir krizinin eşiğinde anne, dünya güzeli olup da kendine en ufak bir güven duymayan genç kız... Aslında neresinden tutsanız rahatsızlık çıkan bir film bu. Bir dönemin izlemeye doyulmayanlarından.


4. American Psycho (2000)
Parası pulu olan, güzel mekanlarda takılan, güzel kadınlarla düşüp kalkan bir adam, iş arkadaşlarından birini evine davet eder; bir kısım efemine hareketler ve çirkin müzikler eşliğinde baltayla doğrar. Neden? Çünkü adamın kartvizi daha güzel. Haydaaaa...


5. American History X (1998)
“Ustanın dediğini yap, yaptığını yapma” atasözüne uygun bir film olan American History X, şu hayatta hiçbir dertleri yokmuş gibi Nazi olmayı seçmiş iki kardeşi anlatıyor. Çok acayip sahneleri var. Kendi rahatsızlığı yetmiyormuş gibi, izleyiciyi de rahatsız eden güzel filmlerden.


6. American Pie (1999)
Ortamda mezuniyet gecesinden önce bekaretini kaybetmeye çalışan bir grup genç varken, o pastanın başına neler geldiğini ne siz sorun, ne biz söyleyelim.


7. American Ultra (2015)
Şu hayatta kafası güzel bir Amerikan’dan daha tehlikeli bir şey olabilir mi? Olabilir. Ne yaptıkları konusunda en ufak bir fikirleri yoksa, hem komik hem de tehlikeli oluyor bunlar. Filmin rahatsızlığı, biraz da saçmalığından ileri geliyor. Gerçek hayattan kaçmak ve patlama görmek isteyenler gözlerini bu tip filmlere çeviriyorlar.


8. American Gangster (2007)
American Gangster gerçek bir hikayeden uyarlanmış. Zamanında çok zorluk çekmiş bir mafya babası var, adam uyuşturucu satmayıp da ne yapsın? Onu yakalamaya çalışan dürüst, kendini işine adamış, başına ne geldiyse iyi niyetinden gelmiş bir polis var. Adamı yakalamayıp da ne yapsın? Buyrunuz size çelişkiler yumağı.


9. American Maniacs (2012)
Pek izlemeye değer bir film sayılmaz ama içinde uzaylılar var. Dindar bir grup var. Amerikan stereotipleri var. Ya aslında izlemeyin, gerçekten kötü bir film. Komple rahatsızlık.


10. American Gigolo (1980)
Bu filmdeki jigolo Richard Gere. Poposu falan var. Ama önemli olan kısım bu değil, Amerikan insanına dair yapılan analizler. Filmin en rahatsız karakteri ise Lauren Hutten’ın canlandırdığı Michelle. Bir politikacının mutsuz eşiyken, bir de jigoloya aşık olmak zor zanaat.


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.