Amerika İş Birliğine Hazır

İnci Vardar 20.07.2016

Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili süreç başlatıldı.

Dün ABD Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Obama tabii ki Türkiye'de demokratik yollarla seçilmiş hükümeti desteklediğini, hükümeti şiddet kullanarak yıkmayı hedefleyen darbe girişimini kınadıklarını ve Türkiye'de demokrasiyi desteklediklerini ifade etti. Makul olan da budur zaten.

Ayrıca Obama, darbe girişimini soruşturan Türk makamlarıyla her türlü iş birliğine hazır olduklarını da iletmiş ama asıl gelişme bu değil. Sonunda Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili resmi başvuru yapılmış, önemli olan budur. Tabii resmi başvuru olarak Türk halkının Beyaz Saray'a dilekçe göndermesi sayılmıyor, resmen hükümet düzeyinde başvuru yapılmış.

Bunun üzerine Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili resmi başvurunun kendilerine ulaştığını ve değerlendirme sürecinin başladığını bildirmiş, başvurunun iki ülke arasındaki iade anlaşmasının maddelerine ve Amerikan yasalarına göre en hassas şekilde değerlendireceğini vurgulamış.

AA'nın haberine göre, belgelerin değerlendirme sürecinin sonucunda ortaya çıkacak durumun tamamen hukuki bir süreç olacağını ifade eden Earnest, bu noktada federal bir hakimin de değerlendirmede yer alacağını bildirmiş.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.