Alzheimer Nedir?

İrem Çamarası 11.10.2016

Unutkanlıkla sık sık karıştırılan Alzheimer nedir ve bu hastalıkta neler yapılmalıdır?

Alzheimer Nedir?

Beyinde bazı hücrelerin ölmesi ile ortaya çıkan Alzheimer hastalığı, gittikçe ilerleyerek kişinin bilişsel yeteneklerinin yıkımına neden olmaktadır. Unutkanlık ile karıştırılıyor olsa da her unutkanlık Alzheimer demek değildir. Alzheimer, kişinin bütün yaşamını yavaş yavaş unutmasına ve bir süre sonra kendisini bile hatırlayamayacak hale gelmesine neden olmaktadır. Hastalık ilerledikçe kişi yavaş yavaş çevresi ile iletişim kurma yeteneğini kaybeder, günlük ihtiyaçlarını karşılayamayacak hale gelir. Bir süre sonra da kişi tamamen yatağa bağlı hale gelmektedir.

Alzheimer, sıklıkla 65 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Hem kadın hem de erkekte görülen bu hastalığın kadınlarda daha fazla görüldüğü araştırmalarda ortaya çıkmıştır. 65 yaşın üzerindeki ortalama her 15 kişiden birinde görülen hastalık, 80-85 yaş üzerindeki her iki kişiden birinde görülmektedir.

Alzheimer hastalığının belirtileri nelerdir?

Birey gündelik yaşamını etkileyecek kadar unutkan olmaya başlamıştır. Her gün gördüğü insanların isimlerini, her gün gittiği yerlerin yollarını unutacak kadar ilerleyen bir unutkanlığı oluşur. Kişi her gün yaptığı işleri yapmamaya başlayacağı gibi, sorumluluk almaktan kaçar ve en ufak bir şeyde insanları suçlamaya kalkar. Bunlar Alzheimer hastalığının en temel belirtilerinden olup hastalığın erken dönemlerinde hafif görülürken, ilerleyen dönemlerde belirtilerin seviyeleri artar ve kişinin hayatında büyük zorluklara neden olur.

Alzheimer hastalığının tedavisi nasıldır?

Günümüzde Alzheimer hastalığını tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yoktur. Alzheimer hastalığında erken tanı çok önemli bir yer tutmaktadır. Erken tanı ile hemen başlanacak olan tedavi sürecinde hastalığın ilerlemesi yavaşlatılır ve hastalığın semptomları azaltılır. Bu süreçte hastanın psikolojik problemleriyle başa çıkılması için çeşitli ilaçlar kullanılırken, tedaviler ile hastanın yaşam kalitesi artırılmaya çalışılır. Bütün bu tedavilerde doktor kontrolü ve söz dinlemek oldukça önemlidir.

Alzheimer Nedir?

Alzheimer hastalığında hasta ve hasta yakınları nasıl davranmalıdır?

Hastanın kendisine, cesaret ve güven duygusunu hissettirmek gerekmektedir. İlerleyen süreçte hasta ne şekilde davranışlar sergilerse sergilesin bağırmamak, kötü davranmamak ve kırıcı olmamak bu hastalıkta en önemli şeydir.

Ev içinde hastaya güvenli bir ortam oluşturulmalı ve hastaya zarar verebilecek her türlü eşya ortadan kaldırılmalıdır. Ayrıca sadece ev içinde değil, hastanın dışarıya çıkması ve her hareketi de özenle kontrol altına alınmalıdır.

Bütün bunların yanında hastalığın ilerleme süreci de düşünülmeli ve ileriye dönük planlar yapılmalıdır. Hastalık ilerlemeden neler yapılması gerektiği konusunda her türlü detay araştırılmalıdır. Bu süreçte hastanın beslenmesi de oldukça önemlidir. Psikolojik destek alınması gerektiği gibi, doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.

Alzheimer günümüzde hem en sık görülen hem de en zor yaşanan hastalıklardan biridir. Tedavisi için kesin çözüm hala bulunamamış olsa da unutmayın ki erken tanı hayati önem taşımaktadır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.