Altın Hırsızı Olsanız Çalabileceğiniz Şeyler

Altının o kadar çok kullanım alanı var ki, "Ben miktara bakmam, yeter ki altın olsun" diyorsanız, kuyumcuların yanı sıra ecza depoları da işinizi görebilir.

Değerli metal deyince hepimizin aklına tabii ki altın geliyor. Kolay şekillendirilebilmesi, dayanıklılığı ve göz kamaştırıcı rengiyle yüz yıllardır kuyumcuların ve ekonomistlerin ilgi odağı olan altın, aslında düşündüğünüzden daha çok sektörde kullanılıyor.1. Takı tasarımı

Herhangi bir kuyumcu vitrininin önünden geçen herkes, altının takı tasarımında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu biliyor.2. Elektronik

Elektronik üreticileri, altının gümüş ve bakırdan sonra gelen en iyi iletken olmasından ve kolay aşınmamasından yararlanıyor. Kolayca şekillendirilip tele dönüştürülen altın, devrelerin yapımında sıklıkla kullanılıyor. Sıradan bir bilgisayarda sadece 0.1 kilogram kadar küçük miktarlarda bulunsa da altın kullanımı gün geçtikçe artıyor.


3. Uzay çalışmaları

Dünya Altın Konseyi'ne göre NASA, Columbia Uzay Roketi'ni yaparken 40.8 kilogram kadar altın kullandı. Ayrıca astronotların kasklarının yapımında da altın kullanılıyor. 0.15 milimetreye kadar inceltilen altın levhalar, radyasyon kalkanı olarak çok iyi işliyor.


4. Diş hekimliği

Altın kaplama dişleri ve altın diş dolgularını hepiniz bilirsiniz. Yaşlı bir tanıdığınız olmasa bile, Schindler'in Listesi'ni izlediyseniz, fabrikada çalışan işçilerin kendi dişlerini eriterek bir yüzük yaptığını ve Schindler'e hediye ettiğini, gözleriniz dolarak hatırlayabilirsiniz.
5. Sağlık sektörü

Romatoid artrit tedavisinde kullanılan sodyum aurothiomalate solüsyonu, aslında altındır. Ayrıca deri altına çok küçük miktarlarda radyoaktif altın izotopu yerleştirilerek bazı kanser türleri tedavi ediliyor.
6. Gıda sektörü

Bazı yiyecek ve içecekler altın parçacıklarıyla süsleniyor ve bunlar, “yeme de yanında yat” dedirtecek kadar pahalı oluyor.
7. Kimya sektörü

Altın, bazı kimyasal reaksiyonları diğer toksik kimyasallardan daha iyi katalize edebiliyor ve süreçleri hızlandırabiliyor.

8. Doğa

Altın, çevre kirliliğini önleme konusunda önemli bir rol oynayabilir. Örneğin, bilim insanları yakın zamanda, güneş enerjisiyle güçlendirilmiş altın partiküllerinin uçucu organik kimyasalları ortadan kaldırdığını ortaya çıkardı.9. Cam yapımı

Normal cam üretiminin haricinde, ısı kontrollü binalarda kullanılan camın yapımında da altın kullanılıyor, çünkü bu cama yedirilmiş altın güneşten gelen radyasyonu yansıtıp yaz aylarında binanın serin kalmasına yardımcı oluyor.10. İnşaat

Garip ama bu dünyada altın kaplama binalar veya bina parçaları var. Külçe külçe dizmek yerine, altını ince levhalar haline getirip kaplama yapıyorlar. Bu durumun Türkçesi için “Para var, çare var” diyebiliriz.


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.