Alternatif Yaşam Alanları 9: Ev-bot

Bihter Kartheuser 21.06.2016

Apartman dairesinden, çok katlı beton binalardan sıkıldınız ve sabah deniz kokusuna mı uyanmak istiyorsunuz?

Dünya çapında ev fiyatları almış başını gidiyor. Kredi çekip ev almak bir kenara, artık insanlar neredeyse ev kirasını karşılayabilmek için çalışır hale geldi. Özellikle büyük kentlerde ev sahibi olmak bir hayal gibi gözüküyor. Hal böyle olunca, dünyanın dört bir yanında farklı alternatif yaşam biçimleriyle karşılaşıyoruz. Tabii teknolojinin bu kadar gelişmiş olması da farklı yaşam biçimlerini destekliyor. Bütün dünyayı ayağımıza getiren bir laptop ve elektrik enerjisine olan ihtiyacımızı tamamıyla karşılayabilen güneş panelleri, alternatif yaşam biçimlerinin vazgeçilmez parçaları olarak karşımıza çıkıyor.

Dünyanın çeşitli yerlerinde beton binalara sıkıştırılarak ömürlerini mortgage kredisi ödemeye adamaktan sıkılan kimi yaratıcı kişiler ev-botlarda yaşamayı tercih ediyor. Ev-botlar özellikle Hollanda ve İngiltere'de önemli bir alternatif yaşam biçimi. Öyle ki, Amsterdam'da artık bot demirleyecek alan kalmadığından eskisi kadar ucuz bir yöntem olmaktan bile çıkmaya başlamış.

Peki Türkiye'de hala keşfedilmemiş bir yöntem olarak ne kadar uygulanabilir? Sahip olacağınız ev-bot, tüm bot regülasyonlarını beraberinde getireceği gibi, aynı zamanda su üzerinde olmayı da sevmenizi gerektiriyor. Bunun yanı sıra, yıllık vergilerinizi ve demirleme ücretini de ödemeniz gerekecek. Belki her şeyin başkaları tarafından ya da çeşitli aletler tarafından yapıldığı ev konforunu bulamayacaksınız ama alternatif yaşamanın keyfi de burada, taşın altına elinizi koymakta yatıyor. Su üzerinde olmayı seviyorsanız, aradığınız ev tam da böyle bir şey olabilir!

Amsterdam'da bir ev-bot

Kaynak: Franco Pecchio

Amsterdam'da kanal yaşamı

Kaynak: Chris Combe

İlle de dubleks diyorsanız!

Kaynak: Jan Tik

Londra'da kanal yaşamı

Kaynak: David Stanley

Londra'da ev-bot kitapçı

Kaynak: David Skinner

Ev-botunuzun verandasında kahvenizi yudumlasanız fena mı olurdu!

Kaynak: Michael Conghlan


Bihter Kartheuser


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.