Alternatif Yaşam Alanları 8: Bauwagenplatz

Bihter Kartheuser 17.06.2016

Şehrin göbeğinde mobil bir yaşam alanı kurmak ister miydiniz?

Türkiye'de hala mobil yaşama geçtiğimiz söylenemez. Karavanlar henüz yalnızca tatillerde kullanılan ve yılın geri kalanını otoparklarda geçiren birer lüks araç olmaktan öteye gidemedi. Birçok batı ülkesinde mobil yaşam, önemli bir alternatif yaşam kaynağı. Hatta Almanya, Hollanda, İsviçre gibi ülkelerde mobil yaşamın alternatif bir alt kültüre dönüştüğünü görebilirsiniz.

Alternatif Yaşam Alanları 8: Bauwagenplatz

Almanya'da, 1980'lerin ortasında, işgal mantığıyla ortaya çıkan “bauwagenplatz” (alternatif treyler park diye çevirebiliriz, ancak Türkçe'de tam karşılığı olmadığından “bauwagenplatz” olarak kullanmaya devam edeceğim) treyler, kamyon, sirk karavanı, inşaat alanı karavanı gibi farklı türlerde karavanlar, eski tip otobüsler, bazen de yurtların yer aldığı alternatif bir yaşam alanı.

Bauwagenplatz sakinleri, tüketim kültürüne eleştirel yaklaşan, beton binaların içindeki apartman dairelerinde yaşamak zorunda bırakılmaya karşı duran kişilerden oluşuyor. Bunun için geliştirdikleri alternatif yöntem de şehrin herhangi bir konumunda boş bir arazi bulmak... Tabii bunun için şehirlerde biraz yeşil alanın olması gerekliliğini unutmamak lazım. İstanbul'da pek mümkün olmasa da şehrin biraz dışında ya da diğer büyük kentlerde mümkün olabilir. Boş araziyi bulduktan sonra orayı bir süre gözlemliyorlar, civarda yaşayanlarla iletişime geçerek sorup soruşturuyorlar. Ardından mobil evlerini getirip arazide bir yaşam alanı kuruyorlar.

Alternatif Yaşam Alanları 8: Bauwagenplatz

İşgal edilen araziler ya belediyeye ya da şahsa ait olabiliyor. Bazen bu araziden kovulabiliyorlar. Şansları varsa, kimse farkına varmadan yıllarca orada yaşayabiliyorlar. Diğer bir olasılık da belediyelerin işgali tolere etmesi. Bu durumda bauwagenplatz sakinleriyle belediye arasında bir anlaşma imzalanarak durum yasallaştırılabiliyor. Böyle hallerde tüm sakinler kiraya destek veriyor, ayrıca cüzi miktarlarda elektrik ve su faturası da yine belediyeye ödeniyor.

Bauwagenplatz'da sosyal hayat çok önemli. Herkes birbiriyle iletişim halinde. Ortak yaşam alanları var ve sık sık bir araya geliyorlar. Herkesin ortak kullanabileceği, içinde çamaşır makinesi de olan bir banyo karavanı ve mutfak karavanı var. Ayrıca dışarıda da kullanılabilecek bir mutfak çadırı ve geri dönüşüm alanı kuruluyor.

Almanya'da yirmi, İsviçre'de otuz yıldır devam eden bauwagenplatz'lar bulabilirsiniz. Üstelik Berlin, Düsseldorf, Köln, Bern gibi büyük kentlerde... Bunun yanı sıra hiç keşfedilmemiş, ufak tefek çok sayıda bauwagenplatz olduğu da tahmin ediliyor. Buralarda her yaştan ve farklı meslek gruplarından sakin yaşıyor. Bu çeşitliliğe bir de sosyal yaşamın gelişmişliği eklenince, ortaya çıkan atmosfer şüphesiz aynı apartmanda on yıl yaşayıp birbirini tanımayan komşuların ilişkilerinden daha kuvvetli.

My german home #bauwagenplatz #germany #holidays #family #ride

Antonio Laczko (@antoniolaczko) tarafından paylaşılan bir video ()

Bihter Kartheuser

(Fotoğraflar buradan ve buradan.)


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Hasan Tuncay Emrem
Harika
22.Haz
Beğen(0) Beğenme(0)
Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.