Alternatif Yaşam Alanları 4: Pasif Ev

Bihter Kartheuser 25.05.2016

Kışın fırlayan doğalgaz faturalarından ya da sıcak yaz günlerinde klima yüzünden tavan yapan elektrik faturalarından kurtulmak ister miydiniz? O zaman enerji tüketimi sıfıra yakın bir binada yaşamaya hazır olun!

Son on yıldan fazla süredir dünyadaki kaynakların tükeniyor oluşunu konuşuyoruz. Doğal kaynaklar tükenmeye yüz tuttu, her anlamda tüketim çılgınlığının belki de doruk noktasını yaşıyoruz. Tüm bunları yaparken doğaya da pek iyi davrandığımız söylenemez. Kişi başına düşen karbon salımı her geçen yıl artmaya devam ediyor. Her birimizin buna katkısı zannettiğimizden de fazla. “Ama ben atıklarımı dönüştürüyorum ve ihtiyacım kadar tüketiyorum,” diyorsanız, her şeyden önce karbon salımına en fazla katkıyı sağlayan, ısı ve yalıtım bakımından harcadıkları enerji sebebiyle içinde yaşadığımız binalar. Bir de bu binaların, okul, iş yeri, hastane ya da endüstriyel binalar gibi çok büyük yapılar olduğunu düşünürseniz, harcanan enerjinin dolayısıyla karbon salımının boyutlarını tahmin etmek pek de zor değil.

Enerji tüketimine en çok kafa yoran ülkelerden biri olan Almanya, Pasif Ev uygulamasıyla enerji tüketimini en aza indirmeye çalışıyor. Pasif Ev Standardı enerji tüketimini ve sera gazı salımını mümkün olan en az değere indiren bir sistem. Pasif Ev Standardı Avrupa Parlamentosu tarafından 2008'de kabul edilerek, sürdürülebilir inşaatı desteklemek adına, bu tarihten itibaren yeni inşa edilecek tüm binaların Pasif Ev Standardı'na uyması gerekliliğini getirdi.

Pasif evin tipik bir binaya göre ısıtma ve soğutma bazlı enerji sarfiyatı yüzde doksan daha az, hatta yeni inşa edilmiş düşük enerjili bir evden bile yüzde yetmiş beş daha az enerji harcıyor. Pasif ev, içinde yaşayan insanların vücut enerjisiyle ve güneş enerjisiyle ısınabiliyor. Pasif evin en önemli özelliği doğru yalıtım sistemine sahip camlar, yalıtımı sağlanmış duvarlar ile çatı ve yüzeylere sahip olması. Tüm bunları mümkün kılan önemli diğer bir özelliği ise havalandırma sistemi. Yani aslında pasif evin temel anlayışı, sıcak ya da soğuk havada içerideki ısının korunması üzerine kurulu.

Konforlu ve çevre dostu bu yapılar dünyanın çeşitli bölgelerindeki iklim koşullarına göre farklılıklar gösteriyor. Almanya Darmstadt'da ilk pilot projeyi gerçekleştiren Dr. Wolfgang Feis'in öncülüğünde kurulan Passivhaus Institute, tüm dünyada pasif ev sertifikası veriyor. Türkiye'de de Sıfır Enerji ve Pasif Ev Derneği (SEPEV) bu anlayışı yaygınlaştırmak üzere çalışmalar yapıyor. Ayrıca pasif ev inşaatı yapan pasif ev sertifikalı firmalar da Türkiye'de mevcut. Pasif evin, tipik bir evin inşaatına harcayacağınızdan daha fazla bir maliyeti yok! Ayrıca evinizi ısıtmak ve serinletmek için harcamanız olmayacağından, uzun vadede kâra bile geçmiş oluyorsunuz. Eğer şu günlerde yeni bir ev sahibi olmayı düşünüyorsanız, bu neden karbon salımınızı en aza indirgeyecek, çevre dostu bir pasif ev olmasın?


Kaynak: Passive House Institute
Dünyanın ilk pasif evi, Darmstadt, Almanya

Kaynak: Passive House Institute
Pasif ev süper market, Patsch, Avusturya

Kaynak: Gaziantep Municipality
Türkiye'nin ilk pasif evi, Gaziantep, Türkiye

Kaynak: Esteban Pardo Calderón
Dünyanın ilk pasif ev halk kütüphanesi, İspanya

Kaynak: Passive House Institute
Kapalı yüzme havuzu, Bamberg, Almanya

Kaynak: Passive House Institute
Pasif ev mahallesi, Heidelberg, Almanya

Kaynak: Schöberl & Pöll GmbH
Çin'deki ilk pasif ev ofis, Zhuozhou, Çin

Kaynak: La Maison Passive / David Montigny
Dünyanın en küçük pasif evi, Rennes, France


Bihter Kartheuser


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.