Alternatif Yaşam Alanları 3: Wikihouse!

Bihter Kartheuser 28.04.2016

Kendi evinizi parça parça inşa etmeye hazır mısınız?

Birçoğumuzun çocukken öyle ya da böyle maket yapmışlığı vardır. Hatta bazıları bu mevzuyla diğerlerine göre fazlasıyla ilgilidir. Ikea'dan eşya alan bütün arkadaşların evine koşup mobilya monte eden ya da elektronik aletleri bozulduğunda yardımına koşan bir dostu olmuştur hepinizin. Eğer öyle bir dostunuz varsa sakın peşini bırakmayın, çünkü kendi evinizi yaparken ona fazlasıyla ihtiyacınız olacak.

Wikihouse, sürdürülebilir evler ve ihtiyaca göre teknoloji çözümleri yaratmak üzere, üretimin yerel olarak yapıldığı küresel bir tasarım platformu. Bilginin ve tasarım araçlarının herkese açık olduğu bir platform. İngiltere çıkışlı, kâr amacı gütmeyen kuruluşun amacı yüksek performanslı, düşük maliyetli, yerel olarak üretilebilen, sürdürülebilir tasarım çözümleri, altyapılar, mahalleler ve kentler sunmak.

Wikihouse'un kurucularından Alastair Parvin, TED'deki konuşmasında bu fikrin nasıl oluştuğunu anlatıyor. 2008'de mimarlık fakültesinden mezun olduktan sonra, piyasadaki işsizlik oranının farkına varıyor. Kariyer planlaması yapan kişileri dikkate almak yerine, durumun sosyolojik yapısını inceliyor. Günümüzde mimarinin geldiği noktanın yüzde birlik en zengin kesim için tasarım yapmak olduğunu, bu yüzden de mimarlığın tasarım yönünden çok, ekonomik yönünün ön planda oluşundan rahatsızlık duyduğunu belirtiyor.

Yüzde biri nasıl yüzde yüze çekilebileceği üzerine kafa yoran Parvin, mimarlığın bina yapmakla ilgili olduğu fikrini sorgulayarak, bunun yerine tasarımı bir problem çözme yöntemi olarak düşünmek gerektiğini söylüyor. Yani 20. yüzyılın büyük ve pahalı binalar üreten kitlesel mimari anlayışının tersine farklı çözüm yolları aramaya yöneliyor. Peki, bunun için gerekli araçları, altyapıyı ve kurumları yaratmak nasıl mümkün olacaktı? İşte tam bu noktada açık kaynaklı tasarım platformu Wikihouse ortaya çıkıyor.

Wikihouse, ihtiyacı olan herkesin internet üzerinden ücretsiz olarak ulaşabileceği bir 3D kütüphaneye sahip. Buradan 3D modelleri indirip CNC makinesiyle kontrplak gibi malzemelerle çıkartılabiliyor, parçalar takoz ve tahta kazıklarla birleştiriliyor. Sadece 2-3 kişilik ekip bir ev inşa edebiliyor.

Wikihouse'un temel amacı; bilgiliyi ulaşılabilir kılmak ve adapte edilebilir, geliştirilebilir ve paylaşılabilir olmasını sağlamak. Bunun için bireylerin ve şirketlerin ulaşabileceği açık bir platform sunuyor. Diğer yandan da sürdürülebilir çözümler sunarak, devletler ve şirketlerle işbirliği içinde barınma krizine dikkat çekmeyi hedefliyor.

Bireysel ihtiyacınızın yanı sıra firma olarak da Wikihouse Konsorsiyumu'na katılarak projenin bir parçası olabilirsiniz. Wikihouse gelecekte farklı iklimler, kültürler ve ekonomik yapılara sahip farklı kullanıcılara hitap edecek çok sayıda inşaat metot ve sisteminini içeren kapsamlı bir katalog hazırlamayı da hedefliyor.

Parçaları birleştirmeye hazır mısınız?Adım adım ve sırayla...


Fazla zor olmayacak...


Ortaya çıkmaya başladı.


Neredeyse bitti!


İşte zarif bir stüdyoya sahipsiniz.Bihter Kartheuser

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.