Alternatif Yaşam Alanları 1: Yeryüzü Gemisi

Bihter Kartheuser 26.04.2016

Gemileri hazırlayın! Uzaya... pardon, yeryüzüne uçuyoruz. Yok yok, konuyoruz!

Barınma, insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biri olarak bilinir.
Temel bir ihtiyaç olmanın yanı sıra, barındığımız mekana bir nevi karakter kazandırırız. Kimileri için yalnızca barınıyor olmak yeterliyken, kimileri evini sanat eserleriyle donatır, kimileri karbon ayak izini azaltacak yöntemler uygular, kimileri küçük, kimileri ise kocaman bir ev ister. Bu listeyi insan karakterleri kadar çoğaltmak mümkün.

Kırk yıldan fazla bir süreyi alternatif yaşam alanı yaratmaya harcayan Michael Reynolds ise çözümü Earthship'te, yani yeryüzü gemisinde bulmuş.

Reynolds, bu gezegende barınabilmemiz için, düşünce biçimimizin evrimleşmesi gerektiğini söylüyor. Neticede kendimizin ve yaşayış biçimlerimizin de evrimleşeceğini düşünüyor. Yeni bir bina inşa etme biçimi üzerine düşünürken Reynolds, yaşama dair farklı fikirler üzerine odaklanmıştı. Yalnızca yeni bir yaşayış biçimi kurgulamayı değil, aynı zamanda bunu yapmanın insanlık için neden önemli olduğu ve insanoğlunun varoluşsal gelişimine nasıl bir katkı sağlayacağı üzerine de düşünmüştü. Öyle bir biçim olmalıydı ki, herkes ulaşabilmeliydi ve özellikle üçüncü dünya ülkelerinde bu binalar hayat kurtarabilmeliydi.

Bina inşa etmekten öte, insanlık için ne yapılabileceği arayışından ortaya çıkan yeryüzü gemisi anlayışı, gezegenimizdeki yaşayış biçimlerini tek tek evrimleştirmeyi misyon ediniyor. Yavaşlamaya ve insanoğlunun gezegen üzerindeki negatif etkisini azaltmaya yönelik çalışmayı hedefliyor. Bu amaçla insanlara, yaşam biçimlerini değiştirerek küresel ısınma üzerindeki etkilerini azaltmaları yönünde ilham vermeyi hedefliyor.

- Yeryüzü gemileri, güneş enerjisiyle ya da termal enerjiyle kendi kendilerini ısıtıyor ve serinletiyor.
- Enerjisini güneşten ya da rüzgardan alıyor.
- Yağmur ya da kar suyunu depolayarak kullanıyor.
- Kanalizasyonuna kendi alanı içinde müdahale ediyor.
- Kayda değer miktarda yiyecek üretiyor.
- Modern toplumun yan ürünleri olan teneke, şişe ya da lastik gibi maddeleri inşaatta kullanıyor.
- Tüm bu bilgileri küresel olarak kitap, DVD, seminer ve uluslararası tanıtım çalışmalarıyla yaygınlaştırmayı misyon ediniyor.

Earthship Biotecture'ın bu misyonla kurduğu Earthship Academy, 2016 yılı itibariyle beşinci ylını doldurdu. Dünyanın dört bir yanından 600'den fazla kişi Taos, New Mexico'daki eğitimlere katıldı. Eğitime katılan kişiler yeryüzü gemisi felsefesi önderliğinde, bizzat alanda üretime destek veriyor. Eğitimin ardından çoğu kişi, kendi yeryüzü gemisini inşa ediyor ya da dünyanın çeşitli yerlerindeki yeryüzü gemisi projelerine destek veriyor.

Yeryüzü gemileri; ekolojik olmalarının yanı sıra, fantastik tasarımlarıyla da özgün yapılara sahip.

The #greenhouse at the #Phoenix. #earthshipbiotecture #sustainable #offgrid #selfsufficient #house #greywater #recycle #reuse #grow #heirloom #plants #glass #window #bottlewall #livefree #growbananas in the #desert #agirlsgottaeat #organic #Taos #NewMexico #rainwater #snowmelt #science #phenomena #beautiful #bliss #peaceful This is one of our nightly rentals, come stay with us! Visit www.earthship.com
Earthship Biotecture (@earthshipbiotecture) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Sadece banyoda bile yaşamak isteyebilirsiniz.

This is a #bathroom in the #Phoenix. #Rainwater runs to the #sink and #shower before it is filtered through the #plants and pumped back to the #toilet tank. #conserve #reuse #recycle #water #earthshipbiotecture #sustainable #offgrid #selfsufficient #house #green #solarpower #greywater #grow #bottlewall #livefree #NewMexico #phenomena #sun #beautiful #bliss The Phoenix is one of our nightly rentals, come stay with us and experience the #luxury of living off the grid! Visit www.earthship.com :)
Earthship Biotecture (@earthshipbiotecture) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Malzemeler doğadan, gerisi size kalmış.

This is The Euro, a #threebedroom #global model #earthship. It's completely #offgrid. The #Euro is #solar powered running all of its electricity off of #solarpanels. The #structure is comprised of #recycled and #reused #cans, #bottles and #tires. The tires provide #thermalmass for heating and cooling the #building. Earthships are complete with #rainwater #harvesting and #greywater systems for maximum #efficiency. Water is collected on the roof, filtered, pressurized, and pumped to the sinks and shower. It is then sent to the #greenhouse to feed the #planter, which is now #home to #banana #trees, and a variety of ornamental plants. The Euro is one of our nightly rentals. Come stay with us and experience life off the grid! Visit www.earthship.com :)
Earthship Biotecture (@earthshipbiotecture) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Güneş panelleriyle donatılmış bir yeryüzü gemisi.

This #earthship #studio is one of our nightly rentals. It's completely #offgrid and runs on #solar #power. The structure incorporates #recycled and #reused #cans, #bottles and #tires. The tires provide #thermalmass to #heat and #cool the #building. #Earthships are complete with #rainwater #harvesting and #greywater systems for maximum #efficiency. The #water from the sinks and shower feed the #greenhouse #planter which is filled with a luscious #green #desert #jungle. Come stay with us and experience #life off the grid!
Earthship Biotecture (@earthshipbiotecture) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Çevre dostu, tasarım harikası fantastik bir eviniz olsa fena mı olurdu?

Earthship Biotecture (@earthshipbiotecture) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()
Bihter Kartheuser

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.