Alplerin Başkenti: Grenoble

Dağların ortasındaki düz güzellik!

Grenoble, Fransa’nın güneydoğusunda, İtalya ve İsviçre sınırlarına oldukça yakın, Alpler'le çevrelenmiş ve Rhone-Alpes bölgesinde bulunan, öğrenci sayısı oldukça fazla olmasına rağmen pek de kalabalık olmayan tatlış mı tatlış, minnoş mu minnoş bir şehir. Ben bizzat beş haftamı bir yaz okulu programı kapsamında Grenoble’da geçirdiğimden çok severim burayı. Fransa’nın popüler şehirleri Paris, Nice, Cannes gibi turistik değil ve bana göre insanları da daha sıcakkanlı. Buradaki üniversiteler ve özellikle bilimsel araştırma merkezlerinden dolayı da öğrencilerin ve akademiyle alakası olanların çeşitli fırsatlar bulabileceği bir yer aynı zamanda. Benim katıldığım bu program da Avrupa’nın ünlü nanoteknoloji merkezlerinden olan Minatec’deydi örneğin.

Alplerin Başkenti: Grenoble

Grenoble, kışları oldukça soğuk olmakla beraber, dağlarla çevrili olduğundan ve dağlar rüzgarı kestiğinden, yazları da bir o kadar sıcak geçiyor. Grenoble’ı çevreleyen bu üç dağın adları Vercors, Chartreuse ve Belledone, yani Fransız Alpleri, bu sebepten ötürü de kendisine Alpler'in Başkenti diyorlar. Ayrıca, şehrin içinden iki tane de nehir geçiyor, bunlar da Drac ve Isere.

Burası Hollanda’daki güzide şehirler kadar olmasa da tam bir bisiklet şehri. Aslında bahsettiğim gibi, dağlarla çevrili bir yer, ama şehrin kendisi o kadar düz ki, bisikletinizle saatlerce yol gitseniz yorulmuyorsunuz. Zaten herkes her yere bisikletle ya da yürüyerek gidiyor, toplu taşımayı kullanan pek insana rastlamıyorsunuz şehir merkezinde. Eğer turist olarak geldiyseniz de MetroVelo sayesinde baya uygun fiyatlarla bisiklet kiralayabiliyorsunuz.

Alplerin Başkenti: Grenoble

Grenoble’a geldiyseniz ilk gitmeniz gereken yer antik kale kalıntılarının bulunduğu Bastille tepesi. Buraya teleferikle ya da yaklaşık 40 dakika süren bir tırmanışla ulaşabiliyorsunuz. Tepeden de muazzam bir manzaraya şahitlik ediyorsunuz. Ayrıca yılın belli zamanlarında burada müzikli, gösterili etkinlikler de oluyor. Şehir merkezine indiğinizde ise birçok müze ile karşılaşacaksınız. Bunlardan başlıcaları Sanat Müzesi, Ulusal Tarih Müzesi ve Arkeoloji Müzesi. Bunların yanında birçok Avrupa şehrinde olduğu gibi bol bol kilise ve şapeller ve tabii ki de şehrin katedralini görmeniz de mümkün. Çok büyük bir şehir olmadığından burayı gezmeniz çok uzun sürmeyecek ancak günlük geziler yaparak ulaşabileceğiniz ve görmeye değer yerler de var.

Alplerin Başkenti: Grenoble
Alplerin Başkenti: Grenoble

İlki, içinde Fransız Devrimi Müzesi'ni de bulunduran Vizille Sarayı. Burası gerçekten doğayla iç içe ve güzel bir mimariye sahip olan bir yapı. Müzede de oldukça ilginç bilgiler var. Bir diğeri, özellikle de kış aylarında geldiyseniz zaten çok meşhur olan kayak merkezlerinden birine gitmek. Hatta yazın bile doğa yürüyüşü gezileri için gitmeyi planlarınız arasına alabilirsiniz, biz Chamrousse’a yaptığımız ziyaretten aşırı memnun kalmış ve oksijene doymuştuk. Chamrousse’a yakın bölgede dağın üstünde bulunan iki göl de var üstelik: Lac Robet ve Lac Achard. Yürüyüşten sonra serinlemek için bire bir!

Alplerin Başkenti: Grenoble

Ben güzel yer görmek için yol gitmeye üşenmem diyorsanız, mutlaka görmenizi tavsiye edeceğim bir yer de Annecy-le-Vieux! Harika bir yer, Fransa’nın Venedik’i diye de adı geçiyor. İnanılmaz sevimli bir kasaba. Yaz aylarında ziyaret ediyorsanız gölün buz gibi berrak suyunda yüzebilirsiniz de.

Alplerin Başkenti: Grenoble

Son olarak da gelmişken denemenizi tavsiye edeceğim bazı yerel lezzetler ve giderseniz pişman olmayacağınız birkaç mekandan bahsetmek istiyorum. Grenoble aynı zamanda Fransa’nın ceviz başkenti olarak da biliniyor ve cevizle yapılan pastalar ve içecekler mevcut. Ceviz birasını denemelisiniz. Adını Chartreuse dağından alan ve geleneksel olarak oradaki keşişler tarafından yapılan bir bitki likörü olan Chartreuse da yine buraya özel bir alkollü içki, bununla yapılan birçok kokteyl de var ve oldukça lezzetli. Grenoble’a özgü yemekleri denemek için La Ferme a Dede isimli fiyatları çok cep yakmayan güzel bir restoran var, yemek meraklılarına tavsiye edilir. Kızarmış peynirli salatası pek leziz. Ayrıca İsviçre ve Fransa’nın güneydoğusuna özgü peynir fondüsünü denemek için de La Fondue’ye kesinlikle uğramalısınız, ben şahsen hâlâ unutamıyorum o güzelliği. Giderseniz benim yerime de yiyin!

Alplerin Başkenti: Grenoble
Alplerin Başkenti: Grenoble

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.