Almanya’nın Şatoları

Dünyanın en güzel ve en gizemli şatolarına konuk olalım...

Ortaçağ havasının en çok hissedildiği ülkelerden biri kesinlikle Almanya... Barok ve Gotik mimarideki devasa kilise ve katedrallerin haricinde, ziyaret edenleri o çağın gizemli dünyasına geri götüren görkemli şatolar da bu ambiyansın en önemli elemanlarından. Almanya, eski şatolar bakımından hem sayı hem de estetik konusunda en zengin ülke olma özelliği taşıyor. Haliyle günümüzde bu şatolar da turist akınına uğruyor.

Almanya’nın Şatoları

1- Hohenzollern Şatosu

Burası için dünyanın en görkemli şatosu dersem pek de yanlış olmaz. Sadece görkemli mimarisi ile değil konumundan dolayı da şato olmanın gerekliliklerini sonuna kadar yerine getiren Hohenzollern Şatosu, 855 metrelik bir dağın en tepesinde yer alıyor. Etrafında bulunan sıcak su kaynaklarının yarattığı bulutlar nedeniyle çoğu zaman aşağıdan görülemeyen şato yeryüzüyle bağlantısızmış gibi duruyor ve bu da onu çok gizemli yapıyor.

Almanya’nın Şatoları

2- Eltz Şatosu

Almanya'nın en meşhur kalelerinden olan Eltz Şatosu, ülkenin eski para birimi olan markların 500'lük banknotlarının üstüne de basılmıştı. Rübenach ve Rodendorf Aileleri tarafından yaptırılan şatonun mülkiyeti günümüzde, hala bu ailelere aittir. O dönemde ailenin 100 üyesinin şato bulunan 100 odada kaldığı söylenir. Moselle Nehri üzerindeki tepelerde, kayalık bir zeminin 70 metre üzerinde yükselen muhteşem bir konumdaki şato 12. yüzyılda inşa edildi ve halen büyük bir cazibe merkezi.

Almanya’nın Şatoları

3- Nürnberg Şatosu

Bu şato, Ortaçağ döneminde önemli bir imparatorluk sarayı idi. Birçok imparator ve Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'nun kralları Nürnberg Şatosu’nda yaşadılar. 2. Dünya Savaşı sırasında yıkılan kaleye, özgün mimarisine göre restorasyon yapıldı.

Almanya’nın Şatoları

4- Neuschwanstein Şatosu

Neuschwanstein belki de bu şatoların en ünlülerinden. Disney’in logosuna benzerliği ile dikkat çeken bu şato gerçekte de logonun tasarımında da bir ilham kaynağı imiş. Masal Kralı olarak da bilinen Bavyera Kralı 2. Ludwig tarafından yaptırılan efsane şatonun yapımına 1869’da başlanmış ama yaklaşık 30 senede ancak bitirilebilmiş. Füssen yakınlarındaki Hohenscwangau yakınlarında bulunan şato, bölgeye yukarıdan bakan bir tepede yer alıyor. Neo-Romantik mimari ile inşa edilen şato, Würzburg ile Füssen arasındaki romantik yol isimli güzergahın en önemli duraklarından biri olma özelliği taşıyor.

Almanya’nın Şatoları

5- Cochem Şatosu

Moselle Nehri üzerinde bir tepeye inşa edilen Cochem Şatosu, aynı adlı kasaba için de tarihi bir öneme sahip. 1100 yılında inşa edildiği sanılan şato, tarihsel süreç içerisinde birçok kez yıkılmış, bakıma muhtaç kalmış ve yeniden inşa edilmiş. Bir süre öğrenci yurdu olarak bile kullanılmış. Yaklaşık 100 sene önce Berlinli bir girişimci olan Louis Ravené, 300 altın mark karşılığında şatoyu satın alarak tekrar, gotik tarzda inşa ettirmiş.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.