Almanya'dan Tarihi Adım: Benzinli Otomobillere Ölüm

Mehmet Berkay Önen 21.06.2016

Almanya, ciddi ciddi elektrikli olmayan arabaları yasaklamayı düşünüyor.

Almanya, yenilenebilir enerjiye verdiği büyük önem ve dünyanın en büyük dördüncü ekonomisi olması sebebiyle birçokları tarafından enerji konusunda en ileri ülke olarak görülüyor. Zira, Almanya kadar büyük bir ülkenin yenilenebilir enerjiye bu kadar ciddi yatırım yapıyor olması hiç de beklendik bir hareket değil.

Almanya'dan Tarihi Adım: Benzinli Otomobillere Ölüm

Almanya, 2030 yılından başlayarak elektrikli olmayan arabaların trafiğe çıkışlarını yasaklamayı düşünüyor. Alman Devleti’nin de kısmi hissedarı olduğu Volkswagen’in geçen sene ortaya çıkan emisyon skandalından sonra, böyle bir hamlede bulunarak imajını ve itibarını toparlamak isteyen Almanya için bu hiç de kolay bir şey değil. Dünyanın en başarılı otomobil markalarının ciddi bir bölümünün Almanya menşeli olduğunu düşünürsek, olayın boyutu daha da iyi anlayabiliriz.

Almanya'dan Tarihi Adım: Benzinli Otomobillere Ölüm

Planlanan yasak sadece 2030 yılından itibaren piyasaya çıkacak olan arabaları kapsıyor. Bu tarihten önce satın alınacak olan tüm otomobiller yasal olarak yollarda dolaşmaya devam edebilecek. Endüstrisinin büyük kısmı otomobil üretimine dayanan Almanya’da bu tasarıya tepkiler oldukça fazla. Bu yüzden 2030 tarihi oldukça iyimser olarak görülüyor. Günümüzde Almanya’da satılan yeni arabaların sadece %0.5’i elektrikli araçlardan oluşuyor. Yani bu demek oluyor ki, 14 senede bu rakamı %100’e çıkarmak zorundalar.

Almanya'dan Tarihi Adım: Benzinli Otomobillere Ölüm

Almanya bu büyük sınavı başarıyla geçebilir mi onu bilmiyoruz ama dünyada bunu becerebilecek bir ülke varsa o da Almanya’dır. Yanındayız Deutschland!

Berkay Önen


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.