Almanya'da Aşırı Sağcılık Rüzgarları

İnci Vardar 05.09.2016

Bütün partiler oy kaybederken, Almanya için Alternatif yükselişte.

Almanya'da Aşırı Sağcılık Rüzgarları

Almanya’nın Mecklenburg Vorpommern Eyaleti’nde dün yapılan parlamento seçimlerinin tek kazananı AfD oldu. Irkçı söylemleriyle tanınan sağcı popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisi, diğer bütün partiler oy kaybederken, resmi olmayan sonuçlara göre ilk kez girdiği seçimde yüzde 20.8 oy aldı.

Angela Merkel'in partisi geride kaldı.

Yaklaşık 1.3 milyon seçmenin bulunduğu 71 sandalyeli parlamento seçimlerine katılım yüzde 61.6 oldu. 17 partinin girdiği seçimlerde dört parti meclise girmeyi başardı. Resmi olmayan sonuçlara göre, SPD oyların yüzde 30.6’sını alarak 26 milletvekili ile en güçlü parti oldu. AfD ise yüzde 20.8 ile SPD’nin ardından en yüksek oyu alan ikinci parti oldu. AfD ilk kez girdiği parlamentoda 18 milletvekilliği aldı. AfD’nin gerisinde kalan Başbakan Angela Merkel’in partisi CDU ise, Merkel’in kendi memleketinde yüzde 19 oranında oy alabildi. Merkel’in CDU’su 16 milletvekilliği elde etti. Mecklenburg Vorpommern eyalet meclisine girmeyi başaran dördüncü parti ise Sol Parti oldu. Yüzde 13.2 oy alan Sol Parti 11 milletvekilliği elde etti.

Yüzde 4.8 oy oranıyla barajı aşamayarak parlamento dışında kalan Yeşiller partisi gibi, yüzde 3.0 oranında oy elde eden ırkçı parti NPD ve Hür Demokrat Parti FDP de parlamentoya giremedi.

Mecklenburg Vorpommern zaferinin ardından AfD, Almanya’nın 16 eyaletinden dokuzunda eyalet parlamentolarında temsil edilmeye başlandı. AfD’nin 2017 sonbaharında yapılacak genel seçimlerde Federal Parlamento’ya girmesine de kesin gözüyle bakılıyor.


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.