Almanya Yargısına Da Saygı Duymuyor

İnci Vardar 13.08.2016

Şubat ayında "Anayasa Mahkemesinin verdiği karara uymuyorum, saygı da duymuyorum" diyen Cumhurbaşkanı, Alman RTL kanalına yaptığı açıklamada, Almanya yargısına da saygı duymadığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı, Alman RTL kanalına yaptığı açıklamada, FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi ve AB'nin tutumu, vize muafiyeti ve Alman yargısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı, Avrupa'nın verilen sözler noktasında taahhütlerini tutmadığı eleştirisinde bulunarak, "Vize muafiyeti ve geri kabul çok önemli, süreç işliyor. Maalesef bu bağlamda Avrupa verdiği sözü yerine getirmedi. Eş zamanlı olarak biz de adım atmak istiyoruz. Oldu oldu, olmadı kusura bakmasınlar biz geri kabulü yapmayız" diye konuştu.

"Avrupa yeterince destek vermedi"

Avrupa'ya, darbe teşebbüsüyle Türk demokrasisine yapılan saldırıya karşı Türkiye'ye yeterince destek vermediği eleştirisini de yönelten Cumhurbaşkanı, "15 Temmuz gecesi darbe teşebbüsü oldu. 18 Temmuz'da ise Almanya Başbakanı Merkel aradı. 'Yaşananların bizi endişeye sevk etmeyecek şekilde olması' mealinde bir ifadede bulundu. Tabii bunlar bizi üzüyor. İntikam hırsıyla bir şey yapmıyoruz" diye konuştu.

Ayrıca Paris'te teröre karşı bir araya gelen Avrupalılardan, aynı şeyi Türkiye için beklediğini belirten Cumhurbaşkanı, Avrupa ülkelerinin en azından birer temsilci gönderebilmeleri gerektiğini ancak bunun yapılmadığını vurguladı.

Almanya Yargısına Da Saygı Duymuyor

Darbe girişimi nedeniyle 240 vatandaşın hayatını kaybettiğine, 2 binin üzerinde vatandaşın da yaralandığına dikkati çektikten sonra, "Türk demokrasisine yapılan bu saldırının ardından sadece Avrupa Konseyi Genel Sekreteri, bir Avrupa bakanı ve Katar Dışişleri Bakanı geldi. Bunun böyle olmasından üzülüyoruz'' ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı, bir başka soru üzerine de, Türk halkının kendisine her seçimde diğerine göre daha fazla oy verdiğine işaret ederek, "Yüzde 52 oy alan birisi olarak nasıl oluyor da ben kutuplaştırıcı oluyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Almanya'nın Köln kentinde iki hafta önce gerçekleştirilen Darbe Karşıtı Miting'e telekonferansla bağlanmasına Almanya Anayasa Mahkemesinin izin vermemesini de eleştirerek, ''Ben Alman yargısına bu noktada saygı duymuyorum'' dedi.

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.