Almanya Sadakat İstiyor

İnci Vardar 24.08.2016

Merkel'in demeçleri ve Almanya Uyum Bakanı Aydan Özoğuz'un tepkisi, ülkede büyük tartışmalara neden oldu.

Almanya Sadakat İstiyor

Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in Türkleri Almanya’ya sadakate çağırmasının yankıları sürüyor.

Merkel, salı günü Ruhr Nachricten gazetesine ”Fikir ve gösteri özgürlüğü, Almanya’da yaşayan herkes için geçerli, ancak herkes görüş farklılıklarını barışçıl bir yolla dile getirmeli. Almanya’da uzun süredir yaşayan Türk kökenlilerden beklentimiz, ülkemize yüksek düzeyli bir bağlılık oluşturmaları” demişti. Türkiye'deki tartışmaların Almanya'ya taşınmaması gerektiğini belirten Merkel’in açıklamaları, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Köln’de düzenlenen “Darbeye karşı demokrasi” mitingine katılan Türklere yönelik getirilen eleştirilere destek olarak değerlendirilmişti.

Merkel'in açıklamasına, Federal Uyum Bakanı Aydan Özoğuz (SPD) tepki göstermiş, Almanya’da yaşayan Türk kökenlilerin büyük bir çoğunluğunun kendilerini Almanya’ya ait hissettiklerini ve bir genelleme yapmanın doğru olmayacağını söylemişti. Tartışmaya Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisi de katıldı.

Almanya Sadakat İstiyor

İflasın ilanı

Spiegel Online’e konuşan CSU Genel Sekreteri Andreas Scheuer, Bakan Özoğuz’u hedef aldı.

“Başbakan Almanya’da yaşayan Türk kökenlilerden sadakat istemekte haklı. Olması gereken bu” diyen Scheuer, hükümetin uyum sorumlusu SPD’li Aydan Özoğuz’dan böyle bir tepki gelmesinin iflasın ilanı olduğunu söyledi. Federal Uyum Bakanı Özoğuz’un bu görev için yanlış kişi olduğunu savunan Andreas Scheuer, “Özoğuz sanırım kendisini uyum sorumlusundan çok dışlama sorumlusu olarak görüyor” dedi.

Almanya’ya sadakat göstermek istemeyenlerin Alman pasaportunu kendiliğinden vermeleri gerektiğini kaydeden Scheuer,”Alman vatandaşı Türklerden ülkeye sadık olmalarını istememizi SPD’nin engellemek istemesi utanç verici” ifadelerini kullandı.

Çifte vatandaşlık kalkacak mı?

CSU, 2014 yılında kurulan büyük koalisyon hükümetinin üzerinde anlaştığı çifte vatandaşlık düzenlemesini kaldırmak istiyor. Düzenleme, yabancı uyrukluların Almanya’da doğan ve burada büyüyen çocuklarının belirli şartları yerine getirmesi durumunda çifte vatandaş olmalarına olanak veriyor. CDU tarafından yönetilen eyaletlerin içişleri bakanları, geçtiğimiz hafta açıkladıkları “Berlin Deklarasyonu” ile vatandaşlık düzenlemesinin şimdilik aynen kalacağını ancak, çifte vatandaşlığın 2019 yılına kadar izleneceğini, o tarihte yapılacak değerlendirmeye göre çifte vatandaşlığın geleceğine karar verileceğini duyurmuşlardı.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.