Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye ile İlgili Konuştu

Ezgi Özkurt 19.08.2016

Merkel, Türkiye'nin AB üyeliği yerine gündeme getirilen 'Ayrıcalıklı Ortaklık' ile ilgili konuştu.

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye ile İlgili Konuştu

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye’nin AB üyeliği yerine kendisi tarafından gündeme getirilen “ayrıcalıklı ortaklık” önerisi konusunda açıklamada bulundu.

Redaktionsnetzwerk Deutschland’ın “T.C Cumhurbaşkanı'nın Türkiyesi için getirdiğiniz ‘ayrıcalıklı ortaklık’ önerisi hala geçerli mi?” sorusuna şu karşılığı verdi:

“Türkiye, istemediğini defalarca açıkladı.”

“Türkiye ile Almanya arasında özel bir bağ var. Bu böyle de kalacak. Türkiye, NATO üyesi olarak önemli bir partner. Türkiye bazı problemlerin çözümü için önemli. Her şeyden önce Suriye’da yaşanan dramı düşünüyorum. Türkiye, üç milyon Suriyeliyi kabul etti. Bu büyük bir başarı. Türkiye, şu anda Suriye’deki insani felaketin çözümüne en büyük katkıyı yapan ülke durumunda. ‘Ayrıcalıklı ortaklık’ fikri AB üyeliğine alternatif olarak söylenmiş bir sözdü. Türkiye buna ilgi duymadığını birçok defa dile getirdi.”

"Darbe girişimi Türkiye için önemli bir kırılmaydı."

Başbakan Merkel, Türkiye ile ilişkiler ve mevcut siyasi gerilimin Almanya’ya yansımaması konusunda neler yapabileceğine ilişkin bir soruya ise,”Ben Başbakan olarak dış politikada Almanya’nın değerleri ve çıkarlarını göz önünde bulunduruyorum. Bu Türkiye ile ilişkiler açısından da geçerli... Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkileri özel kılan unsur, Almanya’da 3 milyon Türk kökenlinin yaşaması. Türkiye’de çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği darbe girişimi önemli bir kırılmaydı. Ben bu darbe girişimini birçok AB yetkilisi gibi hemen kınadım ve demokrasi ve seçilmiş hükümetin yanında olduğumu ifade ettim. Aynı şekilde, demokrasiye yönelik böyle bir darbenin ardından yargı sürecinin hukuka uygun olarak yürütülmesinin önemini de dile getirdim. Biz tabii ki, Türk ve Kürtler arasındaki siyasi görüş ayrılıklarının Almanya’da barışçıl yoldan dile getirilmesini istiyoruz. Almanya’da düşünce ve gösteri özgürlüğü var ve herkesin bu kurallara uyması gerek” diye konuştu.


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.