Almanlar, Göçmenler İçin Yeni Uygulamalara Geçiyor

Ezgi Özkurt 26.08.2016

Sorulacak sorulara cevap vermeyen göçmenlere ise para cezası uygulanacak.

Almanlar, Göçmenler İçin Yeni Uygulamalara Geçiyor

Almanya, ülkedeki göçmenlerin kendi dört duvarı arasında hangi dili konuştuklarını öğrenmeye hazırlanıyor.

Bild gazetesinin bildirdiğine göre, devlet tarafından yapılan “Mikrozensus” araştırmasında öngörülen değişiklikle göçmenlere “Evde hangi dili konuşuyorsunuz?” diye sorulacak. Mikrozensus yasasında yapılması tasarlanan değişiklikle, 2017 yılından itibaren yaklaşık 800 bin kişi, gönderilecek olan formlardaki sorulara zorunlu olarak yanıt verecek.

Dil sorusunun ilk kez yönlendirileceği araştırmaya yanlış bilgi veren ya da cevap vermeyenlere 1000 euro para cezası da verilebilecek.

Hükümetin “dil” sorusu ile uyumun hangi düzeyde olduğunu tespit etmeyi amaçladığı, kültürel uyumun evde hangi dilin konuşulduğuyla yakından bağlantılı olduğu tezini savunduğu belirtiliyor.

“Nerede doğdun” sorusu

Habere göre, “Mikrozensus” araştırmasında öngörülen yeni sorular arasında, vatandaşlık sorusuyla birlikte, göçmen kökenlilere kendisi ve ailesinin nerede doğduğu da sorulacak. Almanya’ya gelişindeki asıl nedenin (evlilik, eğitim vs. gibi) ne olduğu, aynı şekilde Alman vatandaşlığını nasıl elde ettiği de (doğum, sonradan ya da evlatlık gibi) hükümetin merak ettiği sorular arasında olacak.


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.