"Alman Parlamentosu Yanlış Bir Karar Verdi."

Ezgi Özkurt 08.06.2016

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Alman meclisinin hukuku ihlal etmenin yanı sıra dar görüşlü ve yanlış bir karar verdiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi için bir makale kaleme aldı. Başlığı: "Ermenistan Kararı: Yasa dışı, yanlış ve zarar verici'' olan makalenin devamında İbrahim Kalın, Alman Federal Meclisinin 2 Haziran 1915 olaylarıyla ilgili kabul ettiği karara yönelik olarak, "Alman Parlamentosu Perşembe günü sadece hukuku ihlal etmekle kalmadı aynı zamanda dar görüşlü ve yanlış bir karar da verdi" sözleriyle devam etti.


Kalın, Alman Parlamentosu'nun bu kararla, Türkiye'yi haksız bir şekilde hedef aldığını belirtti ve Türkiye'nin Cumhurbaşkanı'nın, Ermeniler ve Türkleri diyalog yoluyla birbirine yakınlaştırma çabalarını görmezden geldiğini söyledi. Makalenin son sözlerinde Cumhurbaşkanlığı sözcüsü makalesini: "Ermenistan vakit kaybetmeden, Türkiye'nin bir tarihçi komisyonu kurulması yönündeki teklifini kabul etmeli ve iki taraflı protokolün onay sürecini çözüme bırakmalı. Osmanlı dönemindeki Ermenilerin ailelerinin yakınlaşmak ve ileriye doğru hareket edebilmek için Erivan'a ihtiyacı var. Almanya, Türkiye'yi yanlış suçlarla itham etmek yerine Ermenistan'a, askıya alınan sorunun çözüme kavuşturulmasına ilişkin çabaların sürdürülmesi konusunda baskı yapmalı. Karşılıklı suçlamalar için zamanımız yok. Milyonlarca insan daimi bir barış için dua ediyor.'' sözleriyle tamamladı.

Kaynak: AA

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.