Alman Komedyene Takipsizlik Kararı

Oğuz Taktak 04.10.2016

Mainz Savcılığı, Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle Alman komedyen Böhmermann hakkında açılan soruşturmanın durdurulduğunu bildirdi.

Almanya'da Mainz Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanının şikayetiyle "yabancı devlet adamına hakaret" suçlamasıyla Alman komedyen Jan Böhmermann hakkında açılan soruşturmada takipsizlik kararı verildiği duyuruldu.

Savcılığın açıklamasında, söz konusu eylemle ilgili cezai bir soruşturma için yeterli dayanak bulunmadığı belirtildi. Savcılık, hakaret eyleminin oluştuğuna ilişkin sunulan kanıtların yetersiz olduğuna işaret etti.

Alman Komedyene Takipsizlik Kararı

"Sınır aşıldı, ama suç teşkil etmiyor"

Açıklamada Böhmermann’ın hakaret içeren şiirinin ifade özgürlüğünün sınırını aştığına örnek gösterilebileceği, ancak suç eylemi olarak değerlendirilemeyeceğine işaret edildi. Savcılık, "bir kişinin insani zaaflarının ele alınış şekli, o kişi için ciddi bir aşağılama içermiyorsa bir karikatür veya hicvin hakaret sayılamayacağını" vurguladı.

Savcılık bu tür şiirlerinin de sanatsal özgürlük sınırları içinde olduğunu ifade ederek "bir sanat eseriyle belirli bir düşüncenin ifade edilmesinin sanat eseri özelliğini kaybettirmeyeceği" değerlendirmesini yaptı.

Haberin İngilizce tam metni için buraya bakabilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.