Alman Hükümeti Sanata Ayrılan Bütçeyi Artırıyor

Onur Arslan 12.07.2016

Sanatın ve sanatçının dostu Almanlar veya dünya Almanlar'a kurban olsun!

Alman Hükümeti 2017 bütçe çalışmalarına devam ederken, üzerinde çalışılan ve geçen hafta taslağı kabul edilen maddelerden birinin de bizim ilgimizi çekeceği kesin. Şansölye Angela Merkel hükümetinin son taslağına göre kültürel harcama kalemlerinde %5,8'lik bir artış (82 milyon dolara tekabül ediyor) ile toplam kültür bütçesi 1,49 milyar dolara ulaşıyor.

Alman Hükümeti Sanata Ayrılan Bütçeyi Artırıyor

Sinemaseverleri ilgilendiren kısmı ise şöyle: Federal hükümet, film yapımı desteğini, 16,6 milyon dolar artırmakta, ayrıca, 1,1 milyon doları Berlin Film Festivali’ne destek, 1,1 milyon doları ülkenin film mirasını dijital hale getirme çalışmalarına destek olarak ve son olarak 332 bin doları da Alman filmleri ile ilgili uluslararası etkinliklere destek olarak sunacak. Ayrıca mülteciler ve Rusya - Ukrayna konularında yayın yapan devlet destekli haber kanalı da bu bütçe artışından 8,3 milyon dolar kadar miktarla yararlanacak.

Alman Hükümeti Sanata Ayrılan Bütçeyi Artırıyor

Federal Alman Hükümeti yürürlükte olan mevcut bütçesi ile, aralarında film yapımından festival bütçelerine, eğitim programlarından salon desteğine kadar uzanan geniş bir yelpazede, sinema endüstrisi için toplamda 177 milyon dolarlık bir destek sunmakta.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.