Alkolün Çekicilik Üzerine Etkisi Araştırma Konusu Oldu

Ece Soylu 08.07.2016

Sonuç: Çekici olmayan insan yok, üç biradan az alkol var.

SLO Down isimli şarap firması tarafından yapılan araştırmada, alkolün karşımızdakini olduğundan daha çekici algılamamıza neden olduğu ve dolayısıyla muhtemel romantizm dozunu artırdığı ortaya çıktı. Araştırmanın anket formatında olup beyin kimyasallarını ölçen herhangi bir laboratuvar düzeneğinin olmadığını da aklımızın bir köşesinde bulundurmakta fayda var. Yani, konuyla ilgili ankete katılan 325 kadın ve 325 erkeğin tecrübelerinden başka dayanağımız yok.


Kaynak: Pinterest

Araştırmadan çıkan istatiksel saptamalara bakacak olursak;

Ankete katılanların %66‘sı randevuya çıkmadan önce veya randevu sırasında mutlaka alkol aldığını belirtmiş. Tercih ettikleri içki türlerine göre oranlarsak; erkeklerin %55’i birayı, kadınların %36.1’i şarabı ve %39.9’u kokteyli tercih ediyormuş. Katılımcıların 1/3’ü bir miktar alkol alımından sonra karşı tarafı daha çekici bulmaya başladığını söylerken; cinsiyet dağılımına baktığımızda, erkeklerin içkiyle paralel kadınları çekici bulma oranı daha fazla. Alkol miktarı artırıldığında ise çekici bulduğunu söyleyenlerin oranı tüm katılımcılar bazında %50’ye yükseliyor. Bu noktada da ideal alkol miktarı için bir saptama yapılmış. Hem erkek hem de kadınların onayladığı en yüksek yüzdelere göre, 3 kadeh, sihirli ölçümüz oluyor. Yani, ortalama düzeyde aldığınız alkolle karşınızdakini daha çekici bulmaya başlıyorsunuz.


Kaynak: Pinterest

Araştırmanın dışına çıkıp alkolün vücuttaki kimyasına bilimsel bir bakış atalım:

Alkol molekülleri çok küçük bir yapıda olduğundan, mide duvarlarından hızla geçerek hücrelerimize geçer. Aldığımız alkolün büyük bir kısmı ise midedeki geçişi beklemeden ince bağırsağa iner. Burada da hızlıca emilen alkol, hiç vakit kaybetmeden kana karışır. Kandaki yolculuğuna karaciğere uğrayarak devam eden alkolün tamamı tek seferde karaciğerde parçalanamaz; bu nedenle, alkol içeren kanımız, tüm vücuda dağıtılmak üzere kalbe ulaşır. İlk yudumumuzdan yaklaşık 3 dakika sonra, beyin de dahil olmak üzere tüm vücudumuzda alkol molekülleri dolaşmaya başlar. Beyne ulaştığında ise ilk etkilenen kısım, beynin düşünme ve duyguyla ilintili bölümü olur. Çevremizi değerlendirmede ve mantıklı davranmada sıkıntı yaşamaya başlarız. Alınan alkol miktarı arttıkça da hareket ve denge ile ilgili beyin bölümleri işlevselliğini kaybeder. Etrafı algılayamamanın yanında, yerin ayaklarımızın altında dalgalandığını da hissetmeye başlarız. Vücudun isyana gelip “Yeter artık, dur” dediği noktada ise ‘sızma’ dediğimiz derin uyku moduna geçeriz.

Yani, alkolle birlikte mantığı elden bıraktığımız dakikalarda karşımızdakini daha çekici görmeye başlamamız şaşılası bir durum değil. Belli değerlendirme ve beğeni kriterlerini devreye sokamayan beynimiz, karşıdakini çekici bulmak konusunda zorlanmayacaktır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.