Alanya: Turizmin Beşiği

Seden Gürlek 17.09.2016

Alanya'nın yıllardır birçok yerli ve yabancı turistin tercihi olması tesadüf değil.

Antalya iline bağlı olan ilçe yıllardır ülkemizin en çok gidilen tatil noktalarından biri. Denizine, kumuna, güneşine tav olduğumuz Alanya, her seviyedeki otelleri ile yaz kış misafirlerini bekliyor.

Alanya’nın en gözde simgelerinden biri, Roma döneminden kalan Alanya Kalesi’dir. Selçuklu hükümdarı I. Alâaddin Keykubat’ın şehri aldıktan sonra diktiği bir kale olan Alanya Kalesi, 13. yüzyılda Türkler'in egemenliğine girmiştir. Kalenin surları Alanya’ya muazzam bir manzara sunar. Alanya Belediyesi otobüsleri ile kaleye ulaşabilir ve şehri kuş bakışı keyifle izleyebilirsiniz.

Alanya: Turizmin Beşiği

Alanya Kalesi efsanesi

Alanya Kalesi’nin efsanesine ortak olmak isterseniz eğer, bir taşı kalenin surlarından aşağı atmayı deneyin. Eğer taşın denize ulaştığını görürseniz tarihi bir efsaneyi yalanlayabilirsiniz. Zira, efsane şöyle buyurur: Esaret altında bulunan her kimse, taşı denize ulaştırdığı takdirde özgürlüğüne kavuşur. Ancak sarp kayalıklar üzerine kurulmuş kalenin yapısı nedeniyle böyle bir şey zaten mümkün değildir. Dolayısıyla esirlerle dalga geçmek için yapılan bir pratik olarak tarihte anlatılagelmiştir.

View From Alanya Castle (Kalesi)

Kızılkule de görülmeli

Kentin diğer bir simgesi ise Kızılkule’dir. Kule sekizgen bir yapıya sahiptir ve Alanya Kalesi surlarını takip eder. Kenti denizden gelebilecek saldırılara karşı korumak amacıyla 13. yüzyılda Alâaddin Keykubat tarafından inşa ettirilmiştir. Kulenin yapımında kullanılan ve üst kısmında bulunan kırmızı tuğlalar nedeniyle Kızılkule olarak adlandırılmıştır.

Alanya 03 HiRes300

Astım hastaları Damlataş Mağarası'na

Damlataş Mağarası mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Damlataş Mağarası'nın astıma iyi geldiği biliniyor. Ayrıca coğrafya kitaplarındaki ezberleri bozup mağarayı süsleyen sarkıt ve dikitleri yerinde incelemek oldukça keyif verici.

ALANYA

Kaleyi ve Kızılkule’yi takip eden sahil şeridinde sayısız bar ve restoran bulabilir ve akşam keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

İncekum Plajı kaçırılmamalı

İncekum plajı, dilden dile dolanmış büyülü kumu ile kesinlikle deneyimlenmek gereken bir plaj. İncecik kumu sayesinde her gün yüzlerce kişiyi ağırlıyor. Denize girdiğim yerin kum ya da taşlık olması çok önemli diyenler için kaçırılmayacak bir alternatif. Plaj çevresindeki otelleri değerlendirebilirsiniz.

Alanya: Turizmin Beşiği
Görsel: incekumormankampi
Kapak:
Vikipedi

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.