Akupunktur Etkili Bir Tedavi Yöntemi Midir?

Ece Tuğran 18.07.2016

Alternatif tıbbın 4000 yıllık tedavi yöntemi akupunktur nedir, ne kadar etkilidir?

Kökenleri Çin’e dayanan akupunktur tedavisi, Çin felsefesindeki Yin-Yang kavramından ortaya çıkmıştır. İnsan vücudundaki zıtlıkları temsil eden Yin-Yang’a göre, insan vücudu ve içinde barındırdığı zıtlıklar sürekli olarak değişim içindedir. Ne zaman ki bu zıtlıklar dengelenir, Yin ve Yang kararlı bir hale gelir, insan o zaman sağlığına kavuşur. Akupunktur tedavisi, insan vücuduna bu dengeyi kazandırmak ve korumak için yapılır. Her ne kadar alternatif tıp alanında sayılsa da Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tanınan bilimsel bir tedavi yöntemidir.

Akupunktur Etkili Bir Tedavi Yöntemi Midir?

Nasıl yapılır?

İnsan vücudunda baştan ayağa tüm vücudu saran, meridyen adını alan on iki çift çizgi bulunmaktadır. Bu meridyenler üzerinde yaklaşık 365 tane akupunktur noktası yer alır. Akupunktur tedavisi, bu özel noktaların saç teli kalınlığındaki özel iğneler ile uyarılmasıyla yapılır. Herkes için özel program gerektiren, mutlaka alanında uzman kişiler tarafından yapılması gereken bir tedavidir. Aksi halde ölümle bile sonuçlanabilir.

Hangi hastalıkları tedavi eder?

Akupunktur tedavisinin etki prensibi, kişinin karşılaştığı stres uyaranına göre organ fonksiyonlarını düzenlemektir. Vücuda kendi kendini iyileştirmesi için yol gösteren bir tedavi şeklidir. Yaygın olarak bilinen ve kullanılan etkisi baş, bel ve romatizma ağrıları gibi kronik ağrılarda ağrı hissini azaltmasıdır. Bu etkiyi ağrı uyaranına karşılık beyine ağrı kesici maddeler salgılatarak gösterir. Beyin ve kaslar arasındaki iletişimi güçlendirir, sinirlere ve kaslara aktiflik kazandırır. Vücut direncini artıran antikorların üretilmesini tetikleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Kan dolaşımını hızlandırarak hücre yenilenmesini sağlar. Son zamanlarda alışkanlık tedavilerinde de (sigara, alkol gibi) kullanılmaktadır.

Akupunktur Etkili Bir Tedavi Yöntemi Midir?

Akupunktur tedavisinin insan vücudunda oldukça olumlu etkileri olduğu söylense de halen tıbbi etkileri üzerine tartışmalar sürmektedir. Bu tartışmalar bilim insanlarını konu hakkında deney yapmaya yönlendirmektedir. Merceğimize takılan iki deneyden bahsedelim.

  • Kronik ağrılar için akupunktur tedavisi ile normal tıbbi tedavinin etkilerini karşılaştıran bir deney yapılmış. Deneyi yürüten biyoistatistikçi Andrew Vickers, hastaların ağrılarının azalmasında akupunktur tedavisinin gözle görülür etkilerinin olduğunu, akupunkturun gerçekten işe yaradığını söylemiş. Bu deney bir de gerçek akupunktur tedavisi ile sahte akupunktur tedavisinin etkilerini karşılaştırmak için yapılmış. Asıl amacı plasebo etkisini ölçümlemek olan bu deneyde adı geçen sahte akupunktur tedavisi, hastaları akupunktur tedavisi gördüklerine inandıran fakat iğnelerin akupunktur noktalarına değil rastgele yerlere batırılmasıyla yapılan göstermelik bir tedavi. Sonuç olarak sahte akupunktur tedavisinin de hastalarda etki gösterdiği, fakat gerçek akupunktur kadar etkili olmadığı gözlemlenmiş. Yine de akupunkturun plasebo etkisi ile ilgili henüz yeterli araştırma yapılmadığı için konu belirsizliğini sürdürüyor. Andrew Vickers, bu deneyi hakkında şu yorumda bulunmuş: “Akupunkturun büyük bir plasebo etkisi olabilir ya da akupunktur noktalarının iddia edildiği kadar önemli olmadığı sonucu çıkarılabilir.”
  • Bahsedeceğimiz ikinci deneyde ise akupunktur tedavisinin ağrı azaltıcı bir madde olan adenozinin salgılanmasındaki etkinliği gözlemlenmiş. Fareler ile yapılan bu deneyde, hepsi pençesinden yaralı farelerin bir kısmına akupunktur uygulanmış. Daha sonra farelerin pençelerine dokunulduğunda ne kadar sürede geri çektikleri gözlemlenmiş. (Acısı büyük olanın pençesine dokunulmasına dayanamayıp hızlıca çekeceğini düşünmüşler.) Akupunktur uygulanan fareler pençelerini diğer farelere göre daha sakin ve uzun sürede çekmişler. Bunun sonucunda akupunkturun sadece mitolojik bir tedavi olmadığı, gerçekten vücutta belli kimyasalların salgılanmasını tetikleyebildiği kanıtlanmış.
Akupunktur Etkili Bir Tedavi Yöntemi Midir?

Akupunktur tedavisini test etmek için tıp dünyasında birçok deney yapılmış, henüz akupunkturu tarihten silecek bir sonuç bulunamamıştır. Adı üstünde, bir alternatif tıp tedavisi olan akupunktur, hasta kişilerde doktor tedavisinin yanında iyileşme sürecinin hızlandırılması için uygulanabilir veya kronik rahatsızlığı olmayan kişiler başka dertlerine deva bulabilmek için akupunktura başvurulabilirler.

Görsel kaynağı: gettyimages.com

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.